Zapytaj o wycenę

Outsourcing usług logistycznych: Kiedy warto skorzystać z zewnętrznych usług?

14.03.2024

Logistyka odgrywa kluczową rolę w dynamicznie rozwijającym się e-commerce. Jej wartość w Polsce ma wzrosnąć do 4 miliardów złotych do 2025 roku. Nic dziwnego, że coraz więcej managerów e-commerce decyduje się na outsourcing logistyki. Zapewnia on szereg korzyści, takich jak oszczędność czasu i kosztów, łatwiejszą skalowalność i dostęp do nowoczesnych technologii. W rezultacie wzrasta satysfakcja klienta, co przekłada się na wyższy współczynnik konwersji i wzrost lojalności.

W tym artykule omówimy jakie korzyści niesie za sobą outsourcing logistyki. Przedstawimy sytuacje, w których jest to opłacalne rozwiązanie. Zaprezentujemy nowoczesne rozwiązania w tej dziedzinie i podzielimy się wskazówkami dotyczącymi wyboru firmy logistycznej. Zapraszamy do lektury!

 

Outsourcing logistyki – korzyści

Outsourcing logistyki to strategiczne rozwiązanie, które może przynieść szereg korzyści dla managerów e-commerce. Oszczędność czasu i kosztów to tylko jeden z wielu argumentów przemawiających za wyborem tego rozwiązania. Inne korzyści to dostęp do nowoczesnych technologii, skalowalność, elastyczność i wzrost satysfakcji klienta.

Zewnętrzna firma logistyczna posiada infrastrukturę, doświadczenie i zasoby niezbędne do efektywnego zarządzania magazynem, kompletowaniem zamówień i wysyłką. Pozwala to managerom e-commerce skupić się na rozwoju strategicznym firmy, zamiast angażować się w codzienne zarządzanie logistyką.

Aby zrozumieć, że mamy do czynienia z efektywnie działającym partnerem logistycznym, warto przyjrzeć się elementom, które czynią go konkurencyjnym. Jest to między innymi transparentność w udostępnianiu klientom szczegółowych informacji o cenach, usługach i procesach. Dlatego OEX Fulfilio w sposób otwarty mówi o tym, jakie usługi oferuje i jakie są ich składowe. W bezpośrednim kontakcie z product managerem, Klient rozmawia o cenach i procesach, które w dużej mierze są szyte na miarę oczekiwań danego biznesu.

Nieodzownym elementem przemawiającym za tym, że dana firma logistyczna jest dobrym wyborem na partnera oferującego outsourcing logistyki, jest udostępnienie dowodów jej doświadczenia na rynku. Mowa tutaj o dobrze zaprezentowanych i rzetelnie przygotowanych case studies, rekomendacjach od zadowolonych klientów, czy też certyfikatach uzyskanych od rzetelnych organów oceniających działalność danej firmy logistycznej.

Za sukcesem partnera oferującego outsourcing logistyki stoją także dobrze zarządzane magazyny, wspierane przez najnowocześniejsze systemy logistyczne. Dzięki nim obsługa zamówień może być wyznacznikiem, który wybija daną firmę nad konkurencję. Przy okazji też wpływa na skalowalność usług logistycznych. Poprzez elastyczne podejście do klienta, firma logistyczna jest w stanie swobodnie dopasować oferty do zmiennych potrzeb klienta, przy zachowaniu pełnej transparentności wszystkich procesów logistycznych.

Ponad to outsourcing logistyki ułatwia dopasowanie infrastruktury i zasobów do zmiennej dynamiki sprzedaży. W rezultacie sklepy internetowe mogą elastycznie reagować na wzrosty i spadki zamówień bez konieczności inwestowania w infrastrukturę magazynową i flotę transportową.

Czego warto unikać podczas wyboru partnera oferujacego outsourcing logistyki?

Przede wszystkim alarmujące jest zaniżanie cen za wszelką cenę, gdyż fakt ten może oznaczać niską jakość usług. Warto również przyjrzeć się infrastrukturze danej firmy logistycznej. Brak wiedzy na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje we współpracy ze sklepami internetowymi powinno wzbudzić wątpliwości. Jeśli z jakiś powodów partner logistyczny unika przekazania informacji o wykorzystywanych systemach informatycznych, również może podać pod wątpliwość, czy wykorzystuje nowoczesne narzędzia do zarządzania magazynem i przesyłkami.

Mając jednak na uwadze powyższe zalety jak i aspekty, które powinny być brane pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego partnera oferującego outsourcing logistyki, należy zrozumieć jak taka współpraca może wpłynąć na wszystkie procesy i aspekty działalności e-commerce.

Przede wszystkim, wpływ oszczędności czasu i kosztów ma odzwierciedlenie we wzroście produktywności. Zlecając działania logistyczne zewnętrznej firmie, pracownicy e-commerce mogą skupić się na kluczowych dla firmy zadaniach i tym samym zadbać o lepszą obsługę klienta poprzez chociażby skrócenie czasu dostawy. Firmy e-commerce współpracujące z outsourcingiem usług logistycznych mają więcej czasu i środków na inwestowanie we własny rozwój, co pośrednio wpływa na zwiększenie szans na ich sukces w dynamicznie rozwijającym się rynku.

Outsourcing usług logistycznych dla e-commerce

(źródło: freepik.com)

Kiedy warto skorzystać z outsourcingu logistyki?

Outsourcing usług logistycznych jest szczególnie polecany w sytuacji, kiedy e-commerce stawia na szybki wzrost sprzedaży lub kiedy stawia czoła zwiększenia ilości swoich wysyłek. Wówczas managerowie decydują się na poszukiwanie i wejście we współpracę z zewnętrznym partnerem.

Według raportu „Outsourcing logistyki w e-commerce 2023”, ponad połowa sklepów internetowych doświadczyła gwałtownego wzrostu sprzedaży, co nie zawsze szło w parze z dobrze przygotowanym i zarządzanym magazynem oraz logistyką. Mając to na uwadze, dzięki zatrudnieniu outsourcingu logistyki, możliwe jest całkowite uniknięcie problemów z obsługą dużej ilości zamówień i zapewnienie płynności dostaw.

Czynniki wpływające na wybór partnera logistycznego

Innym czynnikiem, z którym mierzą się sklepy internetowe to sezonowość zamówień. Nie chodzi tylko o popularny Black Friday, ale przede wszystkim takim rodzajem sprzedaży charakteryzują się sklepy oferujące produkty sezonowe. W ich przypadku outsourcing logistyki ułatwia dostosowanie infrastruktury do zmiennej dynamiki sprzedaży. Ma to również bezpośredni wpływ na odnotowywanie wzrostu satysfakcji klienta, gdy przesyłki dostarczane są na czas.

Dla sklepów, które nie posiadają własnego magazynu lub floty transportowej, brak odpowiedniej infrastruktury może odbić się na sprzedaży i możliwości zdobywania zaufania klientów. Dołączenie do elitarnej grupy sklepów internetowych korzystających z outsourcingu powoduje, że problemy z logistyką dostarczania przesyłek praktycznie znikają. OEX Fulfilio posiada wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu usług logistycznych dla sklepów, które nie posiadają własnego magazynu lub floty logistycznej. Tacy klienci mogą liczyć na dopasowane do ich możliwości rozwiązania, wsparcie oraz strategicznie najlepsze usługi dopasowane do ich potrzeb.

Właśnie skupienie na rozwoju strategicznym jest kluczowe dla sukcesu e-commerce. Dzięki temu, że sklepy internetowe korzystają z usług logistycznych w ramach outsourcingu, managerowie e-commerce mogą skupić się na kluczowych dla rozwoju firmy obszarach. Są to między innymi marketing, sprzedaż lub rozwój produktu. Szacuje się, że 95% managerów e-commerce, którzy korzystają z tego typu rozwiązań, przeznacza swój cenny czas na strategiczne działania na rzecz biznesu. Natomiast zadania logistyczne powierza sprawdzonemu partnerowi. Sprawdza się to zwłaszcza w sytuacji, kiedy sklep internetowy planuje ekspansję na nowy rynek. W przypadku braku doświadczenia zarządzania logistyką, outsourcing jest doskonałym wyborem także w sytuacji kiedy w grę wchodzi obniżenie kosztów takich usług i potrzeba dostępu do nowoczesnych technologii.

Kiedy warto skorzystać z outsourcingu logistyki

(źródło: freepik.com)

Nowoczesne rozwiązania w outsourcingu logistyki

Przyjrzyjmy się uważniej nowoczesnym rozwiązaniom, które wspierają outsourcing logistyki. Należą do nich między innymi fulfillment, dropshipping, cross-docking i automatyzacja procesów logistycznych, które pozwalają sklepom internetowym na:

  • Obniżenie kosztów logistyki
  • Zwiększenie wydajności i dokładności
  • Szybszą realizację zamówień
  • Wyższy poziom satysfakcji klienta

Fulfillment

Fulfillment jako kompleksowa usługa obejmująca magazynowanie, kompletowanie, pakowanie i wysyłkę zamówień stanowi idealne rozwiązanie dla sklepów internetowych, które chcą skupić się na rozwoju strategicznym i sprzedaży, a nie na zarządzaniu logistyką.

W ramach poszukiwania odpowiedniego partnera, który outsourcinguje usługi fulfillment, warto zwrócić uwagę na to czy oferuje on:

  • Nowoczesne magazyny zlokalizowane w strategicznych punktach na mapie danego państwa
  • Automatyzację procesów magazynowych
  • Integrację z platformami e-commerce
  • Szybką i bezproblemowa wysyłka zamówień
  • Pełną kontrolę nad stanem magazynowym

Dropshipping

Dropshipping sprawdzi się idealnie, gdy sklep internetowy nie posiada własnego magazynu, a zamówienia są wysyłane bezpośrednio przez producenta lub hurtownika. Jest to dobre rozwiązanie dla sklepów, które chcą rozpocząć działalność bez konieczności inwestowania w infrastrukturę magazynową.

Dla tego modelu logistycznego OEX Fulfilio proponuje rozwiązania szyte na miarę, które obejmują:

  • Szeroki wybór produktów od sprawdzonych dostawców
  • Automatyzację procesu wysyłki
  • Możliwość brandingu wysyłek
  • Pełną kontrolę nad zamówieniami

Cross-docking

Cross-docking, czyli system logistyczny polegający na bezpośrednim przeładunku towaru z magazynu na środki transportu bez składowania go w magazynie. Jest to rozwiązanie idealne dla sklepów, które chcą zminimalizować czas realizacji zamówień i obniżyć koszty magazynowania.

W ramach cross-dockingu Klienci mogą liczyć na:

  • Szybki i sprawny przeładunek towaru
  • Możliwość integracji z systemami WMS
  • Pełną kontrolę nad stanem magazynowym

Automatyzacja procesów logistycznych

Automatyzacja procesów logistycznych polega na wdrożaniu robotów i systemów automatyzacyjnych usprawniających procesy kompletowania i wysyłki zamówień. Pozwala to na zwiększenie wydajności, dokładności i obniżenie kosztów.

Co ten model logistyczny zapewnia? Przede wszystkim:

  • Możliwość z korzystania robotów do kompletowania zamówień
  • Systemy automatycznego pakowania
  • Systemy sortujące

Korzystanie z nowoczesnych modeli logistycznych zapewnionych przez outsourcing pozwala skupić się na istotnych aspektach rozwoju strategicznego i sprzedaży przy jednoczesnym obniżeniu kosztów logistyki. Z punktu widzenia klienta końcowego, szybsza realizacja zamówień jest kluczowym elementem zwiększający jego poziom satysfakcji.

Podsumowanie

Outsourcing usług logistycznych to efektywne rozwiązanie dla managerów e-commerce, którzy chcą zoptymalizować procesy logistyczne. Ci, którzy szukają możliwości obniżenia kosztów, mogą znaleźć rozwiązania szyte na miarę ich oczekiwań dzięki wejściu we współpracę z firmą outsourcingową.

Zniesienie części obowiązków wynikających z obsługi logistycznej lub ich całości na taką firmę jak OEX Fulfilio oznacza możliwość skupienia się na strategicznym rozwoju własnego e-commerce. Postaw na elastyczność, skalowalność i wysoką jakość obsługi zamówień. Skontaktuj się z nami, jeśli szukasz właśnie takich rozwiązań dla swojego biznesu.

Skontaktuj się z nami!