Zapytaj o wycenę

Centrum fulfillment dla e-commerce: Kluczowe cechy i najlepsze praktyki

04.03.2024

W erze cyfrowej, gdy zakupy online stały się codziennością (gdzie ponad 70% polskich internautów regularnie robi zakupy w sieci), rola sprawnego i wydajnego centrum realizacji zamówień (fulfillment center) jest nie do przecenienia.

Według prognoz PwC do 2025 roku, wartość polskiego rynku e-commerce ma przekroczyć 200 miliardów złotych. Mając na uwadze powyższe dane, a także ciągły rozwój rynku e-commerce, centra fulfillment dla e-commerce muszą stale ulepszać swoje procesy. Pozwoli to aby sprostać wymaganiom klientów i walczyć o ich satysfakcję.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej najlepszym praktykom w zarządzaniu centrum fulfillment. Przedstawimy także konkretne przykłady, jak OEX Fulfilio pomaga sklepom internetowym w osiągnięciu sukcesu.

 

Najlepsze praktyki w zarządzaniu centrum fulfillment

W erze cyfrowej, sprawne i wydajne zarządzanie centrum fulfillment dla e-commerce jest kluczowe dla sukcesu każdego sklepu internetowego.

Przyjrzyjmy się zatem 5 kluczowym praktykom, które pomagają zoptymalizować procesy fulfillment i zapewnić klientom najlepsze możliwe doświadczenie.

Integracja z platformą e-commerce

Znaczna część sklepów internetowych korzystających z integracji z platformami e-commerce odnotowuje wzrost wydajności procesów fulfillment. Jednocześnie automatyzacja wprowadzona do tych procesów eliminuje ryzyko błędów podczas realizacji zamówień, co z kolei przekłada się na większą satysfakcję klienta.

Warto więc wybrać takiego partnera logistycznego, który oferuje pełną integrację z popularnymi platformami e-commerce, takimi jak AllegroShopify i WooCommerce.

Platformy e-commerce

(źródło: freepik.com)

Zarządzanie zapasami

Skuteczne metody zarządzania zapasami i ich efektywne wykorzystanie pozwala zredukować koszty magazynowania o średnio 20%. Wykorzystanie zaawansowanych systemów WMS gwarantuje precyzyjne zarządzanie stanami magazynowymi i optymalizację zapasów.

Jeśli więc dostępność towaru w magazynie utrzymuje się na poziomie 99%, eliminuje to problem braków w towarze, co z kolei zwiększa satysfakcję klienta poprzez płynne dostarczanie zamówień na czas.

Zarządzanie logistyką w e-commerce

(źródło: freepik.com)

Monitorowanie procesów

Analiza oraz monitorowanie danych w procesach fulfillment stanowi istotny element współpracy między klientem a firmą logistyczną. Dzięki stałemu obserwowaniu procesów fulfillment, możliwe jest zidentyfikowanie wąskich gardeł i zwiększenie wydajności o średnio 15%. Natomiast analiza danych pozwala zaplanować i wykonać optymalizację procesów i tym samym obniżyć koszty.

W OEX Fulfilio klienci otrzymują dostęp do szczegółowych raportów i analiz. Pozwala to na monitorowanie procesów fulfillment w czasie rzeczywistym.

Monitorowanie procesów fulfillment w e-commerce

(źródło: freepik.com)

Outsourcing fulfillment

Idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich sklepów internetowych jest korzystanie z outsourcingu fulfillment. W praktyce oznacza to przede wszystkim generowanie oszczędności w czasie i redukcji kosztów. Jednocześnie outsourcing fulfillment gwarantuje dostęp do specjalistycznej infrastruktury i doświadczonych pracowników na każdym etapie wykonywania usług.

Dlatego warto rozpatrzeć współpracę z firmą outsourcingową, która zadba o każdy etap procesów logistycznych uwalniając tym samym zasoby po stronie klienta.

Outsourcing fulfillment dla e-commerce

(źródło: freepik.com)

Kluczowe cechy centrum fulfillment OEX Fulfilio

Rosnąca konkurencja na rynku e-commerce wymusza na sklepach internetowych ciągłe doskonalenie procesów logistycznych. Klienci oczekują szybkich i darmowych dostaw (60% klientów oczekuje dostawy w ciągu 24 godzin), a także elastycznych opcji zwrotu i wymiany towaru. Spełnienie tych wymagań jest niemożliwe bez sprawnego centrum fulfillment.

Czym powinno więc charakteryzować się dobrze zorganizowane centrum fulfillment? Oto kilka cech, na które warto zwrócić uwagę.

 

  1. Strategiczna lokalizacja

W dobie e-commerce szybka i bezproblemowa dostawa to kluczowy czynnik wpływający na satysfakcję klienta i sukces Twojego sklepu. Oczekiwania konsumentów są coraz wyższe . Aż 60% z nich oczekuje dostawy w ciągu 24 godzin, a 80% zrezygnuje z zakupu, jeśli czas oczekiwania będzie zbyt długi.

Dobrze zorganizowane centrum fulfillment może stać się strategicznym atutem Twojego biznesu. Zapewnia ekspresową dostawę, szeroki wachlarz opcji dostawy i zwrotu, pełną kontrolę i dostęp do informacji oraz oszczędność czasu oraz budżetu.

Centra fulfillment OEX Fulfilio zlokalizowane są w strategicznych punktach na mapie Polski (okolice Warszawy), co pozwala na błyskawiczną realizację zamówień. 90% przesyłek trafia do klientów w ciągu 24 godzin od momentu ich złożenia. Na przykład, zamówienie złożone przed godziną 10:00 rano może dotrzeć do klienta w Warszawie już następnego dnia rano.

OEX Fulfilio oferuje różne warianty dostawy, dostosowane do potrzeb Twoich klientów. Do dyspozycji są dostawy przez kurierów, do paczkomatów, punktów odbioru osobistego i inne opcje. Dodatkowo, zagwarantowanie łatwego i szybkiego procesu zwrotu lub wymiany towaru, buduje pozytywne doświadczenia zakupowe i zwiększa lojalność klientów.

Dzięki integracji technologicznej z platformami naszych klientów, możliwy jest stały dostęp do informacji o statusie zamówień, stanach magazynowych i procesach logistycznych. Tego typu rozwiązanie umożliwia monitorowanie i optymalizowanie działań na bieżąco, aby zapewnić najwyższą jakość obsługi klienta.

Z kolei outsourcing fulfillmentu do OEX Fulfilio pozwala Ci skupić się na rozwoju swojego biznesu, a nie na kwestiach logistycznych. Otrzymujesz dostęp do nowoczesnej infrastruktury i doświadczonego zespołu bez konieczności inwestowania we własny magazyn i flotę pojazdów.

 

  1. Nowoczesna infrastruktura

OEX Fulfilio dysponuje nowoczesnymi magazynami o łącznej powierzchni ponad 48 000 m2. Wyposażone są one w zaawansowane systemy automatyzacji, które usprawniają proces kompletowania i pakowania zamówień. Zapewniają przy tym szybką i bezbłędną realizację. Umożliwiają także obsługę dużych wolumenów przy zachowaniu pełnej kontroli i bezpieczeństwa.

Zautomatyzowane systemy sortujące i pakujące wykorzystywane w OEX Fulfilio minimalizują czas realizacji zamówienia. Z kolei dobrze zaprojektowany proces kompletacji pozwala na jego optymalizację oraz szybsze wykonywanie czynności związanych z przygotowaniem przesyłek do wysyłki, co z kolei gwarantuje wysoką precyzję.

Magazyny OEX Fulfilio są w stanie pomieścić miliony produktów, co pozwala na obsługę nawet najbardziej wymagających klientów. Wystarczy wspomnieć, że miesięcznie dostarczamy ponad 10 milionów produktów do klientów końcowych.

Nowoczesne systemy monitoringu i kontroli dostępu zapewniają pełne bezpieczeństwo magazynowanych produktów. W magazynach fulfillment OEX Fulfilio dbamy o stały dostęp do informacji o stanach magazynowych i procesach realizacji zamówień.

 

  1. Zaawansowane oprogramowanie

OEX Fulfilio wykorzystuje zaawansowany system WMS (Warehouse Management System), który wspiera precyzyjne zarządzanie stanami magazynowymi oraz śledzenie przesyłek na każdym etapie.

Rolą systemu WMS jest monitorowanie ilości i dostępności wszystkich produktów w magazynie w czasie rzeczywistym. Dla klienta oznacza to stały dostęp do aktualnych informacji o stanach magazynowych, co pozwala na lepsze planowanie i optymalizację procesów.

System WMS umożliwia śledzenie statusu realizacji zamówienia na każdym etapie, od momentu jego złożenia do momentu doręczenia do klienta końcowego. Klient sklepu internetowego może na bieżąco monitorować położenie swojej przesyłki na stronie internetowej lub za pomocą aplikacji mobilnej.

 

  1. Skalowalność

Centra fulfillment OEX Fulfilio  zapewniają nie tylko nowoczesną infrastrukturę i zaawansowane technologie, ale przede wszystkim za sukcesem stoją doświadczeni ludzie, którzy doskonale rozumieją potrzeby e-commerce.

Zapewniamy szeroki wachlarz opcji skalowania własnego biznesu, abyś mógł wybrać te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Możesz, między innymi, liczyć na elastyczne opcje zwrotu i wymiany towaru, a także dodatkowe usługi, takie jak etykietowanie i pakowanie, lub fulfillment dla marketplace’ów.

Współpraca z doświadczonym dostawcą usług fulfillment daje pewność, że Twój partner logistyczny będzie w stanie nadążyć za Twoim rozwojem. Dlatego warto szukać takich partnerów, którzy oferują szyte na miarę pakiety usług, które możesz dowolnie rozszerzać w takcie trwania umowy.

Niewątpliwie, warto mieć na uwadze wieloletnie doświadczenie zespołu ekspertów, którzy doradzą w wyborze optymalnych rozwiązań i pomogą wdrożyć je w Twoim sklepie internetowym.

OEX Fulfilio - logistyka dla e-commerce

Trendy w fulfillment e-commerce

Ponieważ rynek e-commerce nieustannie ewoluuje, a wraz z nim zmieniają się potrzeby i oczekiwania klientów, w odpowiedzi na te trendy, firmy fulfillment stale poszukują nowych rozwiązań, które zapewnią im jeszcze większą wydajność, elastyczność i skalowalność.

Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej trendów, za którymi warto podążać. W dobie rosnących wyzwań dla e-commerce, warto być o krok przed konkurencją i adekwatnie odpowiadać na to, co wnosi rynek.

Jednym z takich trendów, jest automatyzacja procesów fulfillment. Odnotowuje się, że sklepy internetowe korzystające z automatyzacji, zyskują wzrost wydajności o średnio 20%. Dzięki dobrze wykorzystanej automatyzacji, zmniejsza się ryzyko błędów podczas realizacji zamówień, co z kolei ma ogromne przełożenie na satysfakcję klienta.

Stawianie na robotyzację procesów (np. poprzez włączenie robotów sortujących lub automatycznych systemów pakowania) to wskaźnik, który powinien zwrócić uwagę każdego sklepu e-commerce szukającego dobrego partnera biznesowego w kontekście fulfillment i logistyki.

Kolejnym trendem jest ekspresowa dostawa. Szacuje się, że 70% klientów oczekuje dostawy w ciągu 24 godzin, a 30% oczekuje dostawy w tym samym dniu. Warto więc mieć na uwadze, że dostawa w tym samym dniu staje się wyróżnikiem na konkurencyjnym rynku e-commerce.

Trend, który coraz bardziej jest zauważalny, a wręcz wymagany przez wielu klientów dotyczy zrównoważonego rozwoju. 80% konsumentów deklaruje, że chętnie kupuje produkty od firm dbających o środowisko. OEX Fulfilio wykorzystuje ekologiczne opakowania i optymalizuje procesy logistyczne, aby zminimalizować ślad węglowy.

Podsumowanie

Firmy fulfillment, które chcą być konkurencyjne na rynku e-commerce, muszą stale dostosowywać się do zmieniających się trendów i potrzeb klientów. OEX Fulfilio jest przykładem firmy, która stale inwestuje w innowacje i oferuje kompleksowe rozwiązania logistyczne, które odpowiadają na wyzwania współczesnego e-commerce.

Cytat G. Wroniszewski

Skontaktuj się z nami!