Zapytaj o wycenę

Sztuczna inteligencja a planowanie transportu – jak może zmienić się branża logistyczna?

02.06.2023

Rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją powoduje, że zmienia się nie tylko branża IT. To mocno wpływa na zmiany w strukturze firm z sektora e-commerce, marketingu, a także… logistyki! Jak to możliwe? Otóż AI umożliwia przyśpieszenie wielu procesów związanych z planowaniem transportu. Dzięki temu można realnie optymalizować koszty i zwiększać wydajność przewozową firm.

Jak sztuczna inteligencja wpływa na transport?

Nowoczesne technologie AI umożliwiają optymalizację procesów związanych z planowaniem tras kierowców, poszukiwaniem ofert od przewoźników, a także weryfikacją trasy przewozu przesyłek. Oddziaływanie sztucznej inteligencji w najszerszym zakresie odbywa się w odniesieniu do planowania łańcucha dostaw.

Integracja systemów przewozowych z AI to szansa na zmniejszenie liczby błędów wynikających z czynnika ludzkiego. To także świetne wsparcie dla systemów ERP i WMS, które ułatwiają zarządzanie zasobami firmy oraz monitorowanie prowadzonych działań.

Dzięki sztucznej inteligencji algorytmy oprogramowania logistycznego mogą o wiele szybciej wyłapywać ewentualne nieprawidłowości i przekazywać alerty do osób odpowiedzialnych za logistykę w firmie. 

AI a koordynacja transportu – co warto wiedzieć?

Informacje gromadzone i przetwarzane przez sztuczną inteligencję mogą wspierać procesy logistyczne na wielu płaszczyznach. Praktyczne zastosowanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji to:

 • planowanie optymalnej trasy transportu z punktu A do punktu B,
 • szybkie edytowanie trasy, np. w razie problemów z przewozem poprzez planowanie nowej drogi,
 • przesyłanie danych z lokalizatorów GPS w czasie rzeczywistym wraz z kontrolą zgodnie z ustalonymi alertami.

Wprowadzenie automatyzacji procesów logistycznych do transportu niesie ze sobą szereg korzyści. Dzięki temu firmy zajmujące się spedycją: ograniczają koszty, optymalizują drogę przewozu, przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego, np. poprzez mniejsze zużycie paliwa przez ciągniki siodłowe.

Oddziaływanie sztucznej inteligencji na automatyczne magazyny – to przyszłość spedycji!

Procesy związane z automatyzacją obsługi magazynowej również wykorzystują nowoczesne technologie AI. W jaki sposób? Otóż sztuczna inteligencja umożliwia:

 • łatwiejszą optymalizację przestrzeni magazynowej,
 • poprawę bezpieczeństwa przechowywania i wysyłki towarów z magazynu,
 • minimalizacja błędów transportowych,
 • maksymalizacja wydajności magazynu.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zdecydowanie warto inwestować we wdrożenia powiązane ze sztuczną inteligencją. Firmy przewozowe i spedycyjne, które chcą utrzymać się na rynku, nie mogą zrezygnować z technologii, która prawdopodobnie już na zawsze zostanie z nami.

Jak wygląda proces planowania transportu z wykorzystaniem AI?

Aby nieco przybliżyć tematykę sztucznej inteligencji i jej oddziaływania na branżę transportową, warto poznać zasady planowania trasy. Uczenie maszynowe AI umożliwia zbieranie takich informacji, jak:

 • liczba zamówień w danym czasie,
 • waga transportu,
 • pogoda w wybranych okresach oraz trasach,
 • dni tygodnia, w których firma odnotowuje największy ruch,
 • i wiele innych…

Dzięki temu sztuczna inteligencja może podpowiadać, np. ile samochodów jest potrzebnych do wykonania zlecenia przewozowego w danym momencie. Im sprawniejsze planowanie, tym większe zyski przedsiębiorstwa. A co za tym idzie, znacznie mniej pomyłek transportowych, a te bywają naprawdę problematyczne i… kosztowne (źródło informacji)

AI w logistyce i transporcie – podsumowanie

Potrzeby klientów oraz chęć rozwoju przedsiębiorców w zakresie optymalizacji transportu to czynniki, które powodują, że sztuczna inteligencja prawdopodobnie na stałe zagości w systemach do zarządzania zasobami magazynowymi, transportem i ogólnie pojętą spedycją.

Być może nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja zabierze część pracy niektórym specjalistom w dziedzinie logistyki. Na tę chwilę nie ma żadnych przesłanek, jakoby AI miało całkowicie wykluczyć udział człowieka w procesach transportowych. Wiele jednak wskazuje na to, że nowoczesne firmy nie będą w stanie rozwijać swojej oferty bez wdrożenia systemów opartych na AI.

Szukając nowoczesnych rozwiązań z zakresu Fullfillment’u zapraszamy na: https://oexfulfilio.com/ – Inteligentna logistyka

Skontaktuj się z nami!