Zapytaj o wycenę

Planujesz otworzyć mały e-sklep? Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

15.11.2021

E-commerce w Polsce rośnie w zawrotnym tempie. Eksperci PwC szacują stabilny, średnioroczny wzrost o 12% i osiągnięcie wartości tej niszy rynkowej na 162 mld zł w 2026 roku. Dlatego coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu sprzedaży w sieci. Ty również chcesz otworzyć mały e-sklep? Zobacz, jak to zrobić, aby wykorzystać potencjał rynkowy.

Wybierz właściwą niszę dla e-sklepu

Jeżeli e-sklep ma być przedłużeniem twojej działalności prowadzonej stacjonarnie, zapewne już wiesz, jakie produkty chcesz w nim dystrybuować. Jeżeli jednak myślisz o zupełnie nowym biznesie, pytanie o asortyment jest kluczowym.
Jak pokazuje raport E-commerce w Polsce 2021 przygotowany przez Gemius, najczęstszymi kategoriami produktów kupowanych w sieci są:

  • odzież, akcesoria i dodatki – są nabywane przez 72% internautów kupujących w sieci,
  • obuwie – to wybór 61% kupujących,
  • kosmetyki i perfumy – 57% konsumentów,
  • sprzęt komputerowy 29% kupujących.

W każdej z tych kategorii możesz znaleźć swoją niszę. Pamiętaj jednak, że:

  • jeżeli sprzedajesz produkty markowe, dostępne u wielu dystrybutorów, jako właściciel małego sklepu musisz konkurować albo niską ceną, albo innymi przewagami, np. szybką dostawą i dogodnym zwrotem,
  • sprzedaż unikalnych produktów, np. niedostępnych u wielu e-sprzedawców krajowych lub zupełnie oryginalnych, samodzielnie produkowanych, wymaga intensywnej promocji, tak aby znaleźć klientów zainteresowanych ich zakupem.

Zadbaj o właściwe zaplecze logistyczne

Chodzi przede wszystkim o zbudowanie stabilnej sieci dostawców towarów, tak by zyskać gwarancję przewidywalnych warunków finansowych współpracy oraz stałych, terminowych dostaw. Ale nie tylko. Istotny jest cały proces logistyczny – sprawność odbioru towarów od dystrybutorów, ich konfekcjonowania (w tym np. umieszczania polskich etykiet czy przepakowywania z opakowań zbiorczych do jednostkowych etc.), a później kompletowania i wysyłki zamówienia do klienta końcowego. Od sprawności przebiegu tych działań zależy to, jak szybko i w jakim stanie kupujący otrzyma zamówione towary.
Dlatego warto już na początku zastanowić się, czy lepiej samodzielnie zadbać o obsługę wysyłek, czy powierzyć to zadanie doświadczonemu centrum logistycznego. Z tego drugiego rozwiązania korzysta coraz więcej prowadzących działania e-commerce. Chociaż takie usługi wiążą się z inwestycją, to może być ona znacznie niższa niż samodzielne wynajmowanie magazynu i zatrudnienie pracowników do obsługi zleceń. Z tego powodu warto porównać koszty i korzyści z obu rozwiązań, także myśląc o małym sklepie. Pamiętaj: jeśli dobrze poprowadzisz swój biznes i zapewnisz klientom pozytywne doświadczenia, wolumen sprzedaży może szybko urosnąć!

Stwórz e-sklep w przestrzeni wirtualnej

Założenie sklepu internetowego, zwłaszcza na małą skalę, wcale nie musi być kosztowne. Możesz skorzystać np. z jednej z platform SaaS, które pozwalają na uruchomienie usług e-commerce bez konieczności samodzielnego wykupienia serwera czy zamawiania kosztownego projektu platformy sprzedażowej. Opłacasz określony abonament i uzyskujesz szeroki zakres wsparcia – zarówno w budowie serwisu, jak i jego późniejszej obsłudze. Istotne jest to, aby sklep był łatwy w obsłudze dla klienta, a jednocześnie zintegrowany z oprogramowaniem magazynowym, aby uzyskać płynność realizacji zamówień.
Należy również zadbać o to, aby zagwarantować klientom dogodne opcje dostawy (im szybciej, tym lepiej!) oraz płatności.
Trzeba będzie również oczywiście znaleźć atrakcyjną nazwę e-sklepu i wykupić domenę. Pamiętaj: to marka, która będzie cię wyróżniać. Musi więc być łatwa do zapamiętania i „chwytliwa”.

Jak zatem widać, chociaż założenie małego e-sklepu wiąże się z wyzwaniem, mogą mu podołać nawet początkujący w świecie biznesu. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się, aby zadbać o sprawną logistykę – to ona jest podstawą sukcesu w świecie e-commerce!

Skontaktuj się z nami!