Zapytaj o wycenę

Modele logistyczne – jakie warto wybrać w e-commerce?

21.07.2023

Własny sklep internetowy to działalność, która wymaga: skrupulatności, pełnego zaangażowania oraz ciągłego rozwoju. Duża konkurencja rynkowa powoduje, że biznes, który się nie rozwija, zostaje wyparty z rynku. W dzisiejszych czasach klienci wymagają najwyższego poziomu obsługi klienta, szybkiej realizacji zamówień oraz rozsądnych cen świadczonych usług. Z tego względu ważny jest wybór odpowiedniego modelu logistycznego dla swojej działalności.

Logistyka w e-commerce – co warto wiedzieć w temacie: modele logistyczne?

Procesy logistyczne dla firm e-commerce możemy podzielić na kilka sektorów: magazynowanie, kompletowanie, pakowanie i wysyłka do odbiorcy. Wraz z rosnącymi wymaganiami potencjalnych klientów rośnie też presja na rozwój przedsiębiorstwa handlowego. Główne wymogi stawiane firmom e-commerce to:

  • krótki czas realizacji zamówienia,
  • szybka i bezpieczna dostawa przez kuriera,
  • niewielkie koszty finalizacji zamówienia.

Spełnienie wygórowanych norm i oczekiwań konsumentów często generuje wysokie koszty. Czy można je w jakikolwiek sposób ograniczyć? Na szczęście tak! Wystarczy skorzystać z gotowych rozwiązań logistycznych, które uwzględniają implementację nowoczesnych systemów zarządzania zamówieniami i transportem. 

Modele logistyczne dostępne dla firm e-commerce

Organizacja logistyki w branży e-commerce to podstawa, która przekłada się na realne zyski przedsiębiorstwa. Chcesz dowiedzieć się, jaki model logistyczny będzie najlepszy dla Twojej firmy? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

Dropshipping

W ostatnich miesiącach to coraz popularniejszy sposób prowadzenia działalności handlowej w internecie. Dropshipping nie generuje wysokich kosztów sprzedaży, gdyż nie wymaga magazynowania towaru przez firmę (nie licząc zwrotów, choć nie zawsze). Ten model logistyczny skupia się na pośrednictwie sprzedaży. Można to opisać w kilku krokach.

  1. Zbierasz zamówienia od klientów.
  2. Pobierasz płatności.
  3. Zamawiasz towar w hurtowni ze zleceniem wysyłki bezpośrednio do klienta.

Niestety dropshipping ma pewne minusy. W tym przypadku jako przedsiębiorca będziesz mieć ograniczoną kontrolę nad procesami wysyłki towarów.

Własny magazyn logistyczny

To prawdopodobnie najstarszy model logistyczny znany w branży handlowej. Uruchomienie sklepu online z własną przestrzenią magazynową wymaga sporych nakładów finansowych. Takie przedsięwzięcie wymaga inwestycji w nowoczesny sprzęt magazynowy, wyposażenie hali, oprogramowanie do zarządzania stanami magazynowymi, a także w wykwalifikowanych pracowników.

Takie rozwiązanie może być opłacalne dla niewielkiego biznesu, gdzie liczba zamówień nie przekracza kilkunastu w ciągu dnia. Atutem własnego magazynu jest bezpośrednio dostęp do towaru i możliwość stałej kontroli przepływu zamówień przez magazyn. Minusy to dość wysokie koszty utrzymania magazynu oraz niewielka efektywność przy rosnącej liczbie zamówień.

Cross-docking, czyli przeładunek kompletacyjny

Na czym polega model logistyczny cross-docking? To system, który umożliwia przechowywanie towarów pozyskanych od różnych dostawców w jednym punkcie. Dzięki temu można pominąć kosztowny proces składowania towarów w magazynach tuż przed kompletacją zamówienia dla klienta.

Cross-docking sprawdzi się w przypadku firm, które chcą ograniczyć wydatki na składowanie towarów. W ten sposób można uniknąć też ryzyka wstrzymania dostaw do końcowego odbiorcy. Niestety sporym minusem jest brak większej kontroli nad zapasami magazynowymi. Bez odpowiedniego systemu teleinformatycznego może dojść do sytuacji, gdzie klient zamówi towar, którego nie ma już na stanach magazynowych.

Fulfillment, czyli pełne przekazanie usług logistycznych

Ten model wymaga od przedsiębiorcy najmniejszego zaangażowania w procesy logistyczne. W tym przypadku zewnętrzny usługodawca przejmuje odpowiedzialność za magazynowanie, logistykę, realizację zamówień oraz zwroty towaru. Dzięki temu można ograniczyć koszty prowadzenia biznesu w e-commerce, a także przyśpieszyć realizację zamówień.

Oczywiście fulfillment ma także wady. W tym przypadku operator logistyczny odpowiada za stany magazynowe oraz wysyłkę towarów. To generuje niekiedy problemy z utrzymaniem wysokich standardów dostaw. Ryzyko można jednak ograniczyć poprzez wybór rzetelnego operatora logistycznego.

Jak wybrać idealny model logistyczny dla swojej firmy?

Alternatywą dla powyższych propozycji może być metoda hybrydowa prowadzenia działalności w e-commerce. Połączenie kilku różnych modeli logistycznych to szansa na optymalizację kosztów i utrzymanie płynności realizacji zamówień. Zanim zdecydujesz się na konkretny model logistyczny, weź pod uwagę:

  • preferencje swoich klientów,
  • budżet firmy,
  • liczbę miesięcznych zamówień do realizacji,
  • koszty magazynowania towaru,
  • dostępne metody wysyłki.

Outsourcing usług logistycznych to dobry wybór, szczególnie jeśli chcesz prowadzić działalność e-commerce z minimum kosztów i stresu związanego z realizacją zamówień. Aby usprawnić procesy logistyczne w przedsiębiorstwie, zachęcamy też do skorzystania z usług obsługi logistycznej e-commerce, marketplace, a także optymalizacji procesów związanych z produkcją, wysyłką i konfekcjonowaniem towarów. Z takiego wsparcia możesz skorzystać kontaktując się z OEX FULFILIO.

Skontaktuj się z nami!