Zapytaj o wycenę

Black Friday – wyzwanie dla logistyki. Czy zdążysz z realizacją zamówień?

02.11.2021

Końcówka roku to czas największych wyzwań dla e-commerce. Najpoważniejsze pojawia się pod koniec listopada, w Black Friday. To moment, który warto wykorzystać, aby maksymalnie zintensyfikować sprzedaż. Pamiętaj jednak, że zebranie dużej liczby zamówień to dopiero początek. Jeśli nie zdążysz ich sprawnie zrealizować, możesz stracić więcej niż zyskać. Zobacz, jak zaplanować logistykę na ten okres.

Co to jest Black Friday i jakie ma znaczenie dla e-commerce?

Black Friday, czyli po polsku „czarny piątek” to zwyczaj zakupowy, który do Europy i do Polski dotarł z USA. W Stanach Black Friday to piątek następujący bezpośrednio po Święcie Dziękczynienia (to ostatni piątek listopada) i dzień inicjacji zakupów świątecznych. Wówczas Amerykanie od wielu dekad masowo ruszają do sklepów, a sprzedawcy zachęcają ich do zakupów bardzo dużymi przecenami. Sama nazwa Black Friday prawdopodobnie wzięła się od angielskiego wyrażenia „be in the black”, co w księgowym slangu oznacza, że działalność zaczyna przynosić zyski. Chociaż początkowo Black Friday ograniczał swój zasięg do zakupów stacjonarnych, dziś odgrywa kluczową rolę również w świecie e-commerce. Konsumenci oczekują dużych akcji promocyjnych także w sieci, a jednocześnie cenią sobie:

  • możliwość zrobienia promocyjnych zakupów bez konieczności stania w kolejkach i uczestnictwa w „przepychankach” w sklepach stacjonarnych,
  • więcej czasu na podjęcie decyzji niż w sklepie stacjonarnym,
  • wygodę kupowania on-line.

Dlatego w ostatnich latach zwyczajem w e-sklepach stało się celebrowanie nie tylko Black Friday, ale i Cyber Monday, a więc poniedziałku następującego po weekendzie zakupowych szaleństw. Wówczas często pojawiają się nowe i inne promocje – takie, które przyciągają zarówno miłośników zakupowego szaleństwa, jak i „spóźnialskich”, którzy nadal chcą skorzystać ze zniżek.

Black Friday a logistyka – jak podołać temu wyzwaniu?

 Organizacja promocji na Black Friday w e-sklepie to dziś absolutna konieczność, jeśli chce się sprostać oczekiwaniom konsumentów. Polacy są już dobrze zapoznani z tym zwyczajem i, podobnie jak klienci na zachodzie, nastawiają się na dokonywanie transakcji właśnie w tym okresie. Dlatego też czarny piątek może być szansą na znaczne zwiększenie wolumenu sprzedaży – zwłaszcza pod warunkiem, że dobrze wybierzesz produkty na promocję i zastosujesz przekonujące zniżki, a także wykorzystasz narzędzia marketingowe, które zwiększą widoczność promocji.Trzeba jednak pamiętać, że nagły, gwałtowny wzrost zamówień, którego można oczekiwać w tym okresie, może stanowić poważny problem – w szczególności, gdy samodzielnie realizujesz procesy logistyczne. Dlatego, zanim przystąpisz do ogłoszenia promocji na Black Friday w e-sklepie, upewnij się, że:

  • masz wystarczająco duże zapasy magazynowe produktów, które planujesz dystrybuować oraz że zasoby w magazynie są na bieżąco aktualizowane. Tak, aby w e-sklepie nie pojawiały się jako dostępne towary, których fizycznie nie masz na stanie – może to doprowadzić do konieczności anulowania części transakcji dokonanych podczas Black Friday lub nieakceptowalnego wydłużenia czasu ich realizacji,
  • masz odpowiednie zasoby pracowników tak, aby sprawnie spakować i wysłać wszystkie zamówienia – zbyt mała liczba personelu może również znacznie opóźnić wysyłkę,
  • jesteś gotowy do szybkiego pakowania zamówień – spowolnić może choćby brak odpowiednich zasobów materiałów do pakowania czy zła organizacja towarów w magazynie.

Jednym słowem: upewnij się, że duża liczba zamówień do zrealizowania wysyłki w krótkim czasie nie przytłoczy cię. Konsekwencje mogą być bardzo poważne – od konieczności anulowania części zamówień, aż po setki negatywnych opinii twojego e-sklepu, które odbiją się na sprzedaży na wiele miesięcy.Rozwiązaniem, które pozwoli ci uniknąć problemów ze sprawną obsługą zamówień na Black Friday, jest współpraca z doświadczonym centrum logistycznym, które przejmie wszystkie procesy związane z dystrybucją towarów na siebie. Bogate zaplecze pracownicze w połączeniu z zaawansowaną automatyzacją kompletowania i pakowania zamówień to sekret zadowolenia twoich klientów, nie tylko w czarny piątek.

Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Skontaktuj się z naszymi ekspertami i dobierz rozwiązania logistyczne dopasowane do potrzeb twojego e-sklepu!

 

Skontaktuj się z nami!