Zapytaj o wycenę

ABC przesyłek paletowych

05.10.2021

Przesyłka paletowa to w zasadzie każda przesyłka, która wymaga transportu poziomego (kurier nie może je wziąć w ręce), a jej nieodłączną częścią jest nośnik w postaci palety.

Na rynku występuje szereg różnych typów i rozmiarów palet, jednak do najczęściej spotykanych należy zaliczyć:

  • Palety ½ (wymiary podstawy 80/60 cm) – jednorazowe lub certyfikowane wielokrotnego użytku
  • Tzw europalety – palety o wymiarach podstawy 120/80 cm i spełniające szereg wymagań określonych w normach dla tych palet (określenie europaleta to określenie niepełne, bo certyfikowane jako EP bywają zarówno palety 120/80 jak i 120/100)
  • Palety jednorazowe typu euro (wszelkie palety o wymiarach podstawy 120/80)
  • Palety przemysłowe – wszelkiego rodzaju palety, których rozmiar nie odpowiada powyższym, ale wynika z charakterystyki i wymiarów towarów do przewozu których paletę wyprodukowano.

Cechą wspólną wszystkich powyższych typów palet pod kątem ich użycia w logistyce e-commerce jest możliwość operowania nimi przy pomocy ręcznych i elektrycznych wózków paletowych (odpowiedni rozstaw „klocków” palety, odpowiednia wysokości „klocków”)

Co do zasady firmy kurierskie przyjmują do przewozu palety ½ i palety 120/80, natomiast już większe, czy też nietypowe palety to domena firm spedycyjnych.

Warto wiedzieć: Certyfikowane palety EURO i ½ (np. DHP) są paletami zwrotnymi – tzn wysyłający może domagać się ich zwrotu lub wymiany (o ile oczywiście pokryje koszt takie operacji)

Pozostałe palety jednorazowe i przemysłowe mają charakter bezzwrotny i należy je traktować jako koszt w kalkulacji kosztów wysyłki.

Co składa się na przygotowanie palety?

Na przygotowanie palety do wysyłki powinny się składać między innymi poniższe czynności:

  • Kontrola stanu palety (pod kątem kompletności i całości odeskowania i klocków)
  • Odpowiedniego ułożenia towaru na palecie (równomierny rozkład masy, brak wystających poza obrys palety elementów, ciężkie produkty na dole, lekkie na górze)
  • Odpowiednie zamocowanie towaru na palecie:
    • W przypadku kartonów lub foremnych i lekkich produktów wystarczy dobre ofoliowane palety folią stretch. Znacznie lepsze efekty (ciasne zwoje, dobry naciąg niskie zużycie folii) daje foliowanie przy pomocy owijarek, niż foliowanie ręczne.
    • Produkty ciężkie, z nierównym rozkładem masy – koniecznie przed zafoliowaniem należy zamocować przy pomocy taśm (metalowe lub z tworzywa) z użyciem tzw bandownicy (ręcznej lub elektrycznej)
  • Odpowiednie oznaczenie palety – mocowanie etykiety przewozowej w sposób pewny i w dobrze widocznym, ale bezpiecznym od przypadkowych uszkodzeń miejscu. Co warto zrobić to nakleić dodatkowe etykiety informacyjne – np. z danymi nadawcy. W przypadku uszkodzenia głównej etykiety łatwiej jest taką paletę – widmo zidentyfikować w firmie przewozowej.

Skontaktuj się z nami!