Zapytaj o wycenę

Jak najlepiej zabezpieczyć przesyłki niestandardowe?

05.10.2021

W przypadku przesyłek niestandardowych (tzw. dłużyce, przesyłki nieforemne, wyjątkowo delikatne itp.) nie istnieje rozwiązanie uniwersalne. Pierwszym wyzwaniem jest określenie, czy dany typ przesyłki jest przyjmowany przez firmy kurierskie w ramach naszej umowy i stawek (tzw NST – czyli przewoźnik przyjmuje do przewozu ale z dopłatą na niestandardowy rozmiar), czy też dana przesyłka zupełnie nie znajduje się w zakresie współpracy z kurierem (np. elementy od długości powyżej 3-4 metrów są w praktyce wykluczone usług kurierskich i do ich przewozu trzeba szukać znacznie droższych firm spedycyjnych).

Jeżeli przesyłka kwalifikuje się do przewozu kurierem – kwestią kolejną jest jej zabezpieczenie. Dokładne opisanie każdego przypadku jest w praktyce niemożliwe, ale co do zasady można przyjąć poniższe sposoby przygotowania NST do wysyłki:

„Dłużyce” – wszelkiego rodzaju podłużne elementy (zwykle powyżej 250cm), ale także produkty o dużej powierzchni i małej grubości (drzwi, arkusze plexi, lustra):

  • jeżeli same w sobie są dość sztywne i nie grozi im złamanie – dobrze jest owinąć je tektura falistą z rolki, a następnie dodatkowo zabezpieczyć folią.
  • Elementy giętkie, wiotkie, mogące ulec złamaniu – powinny być mocowane co najmniej do jednej warstwy transportowej (np. arkusz sklejki czy OSB), a w przypadku np. szkła – wkładane pomiędzy dwie takie warstwy i jeszcze dodatkowo oddzielane arkuszami pianki czy gąbki)

Produkty nieforemne

  • O ile w jakikolwiek sposób można je wpisać w zewnętrzne wymiary dużego kartonu (np. karton wielkości pralki) i są do produkty stosunkowo lekkie, ale delikatne – warto pakować je w takie kartony, dodatkowo zabezpieczając w środku odpowiednimi wypełniaczami (ciętą tekturą, eko-chrupkami, gąbka pianką)
  • Produkty o dużych gabarytach czy też dużej (powyżej 30-40kg) masie zdecydowanie najbezpieczniej jest przesyłać na paletach – odpowiednio mocując je do samej palety, a potem zabezpieczając od zewnątrz tekturą u folią. WAŻNE: żaden element nie powinien wystawać poza obrys palety. Jeżeli przedmiot jest wyjątkowo duży – trzeba się liczyć z koniecznością użycia palety przemysłowej (duże, nietypowe rozmiary) i transportem firm spedycyjnych (kurierzy niechętnie przyjmują do przewozu palety o wymiarach podstawy innych niż 120./80cm)

Warto pamiętać:

  • każda paczka, która kwalifikuje się jako NST (wykracza poza standardy określone w regulaminie firmy kurierskiej) wiąże się z dodatkową opłatą (zwykle + 100% do podstawowej opłaty za przewóz).
  • nie każda paczka, która przekracza normatywy z regulaminu zostanie odebrana przez kuriera (oprócz normatywów dla paczki standard są także normatywy maksymalne – przy ich przekroczeniu kurier nie przyjmie paczki do transportu)

 

Skontaktuj się z nami!