Zapytaj o wycenę

W jaki sposób fulfillment zapewnia redukcję kosztów logistycznych

25.03.2022

Produkty-usługi to coraz częstszy sposób na przyciągnięcie konsumentów do swojej marki. Spora ich część nie chce płacić jednorazowo dużej kwoty za daną rzecz, a wolą skorzystać z opcji finansowania w postaci comiesięcznego abonamentu. W zamian za opłatę otrzymują dostęp do treści lub przedmiotów, które przez określony czas są do ich dyspozycji. Podobnie działa fulfillment, czyli kompleksowa usługa, pomagająca prowadzić sklep internetowy.

Co to fulfillment?

W najprostszych słowach ujęliśmy to we wstępie, czas teraz na nieco więcej wyjaśnień. Fulfillment to niejako przeniesienie sporej części obowiązków właściciela sklepu internetowego na zewnętrznego podwykonawcę. Ten może zlecić przede wszystkim magazynowanie jego produktów, a także kompletację zamówień i ich wysyłkę. Niektóre przedsiębiorstwa oferują również kompletną obsługę klienta od momentu złożenia zamówienia. Mowa tutaj zatem nie tylko o order pickingu i wysyłce, ale też o przyjmowaniu zwrotów i reklamacji.

Kluczem do sukcesu fulfillmentu jest to, że cena takiej usługi uzależniona jest przede wszystkim od obrotów danego podmiotu. Jeśli ilość wysyłanych i magazynowanych towarów jest niewielka, również cena usługi fulfillmentu nie będzie wysoka – płaci się bowiem za poświęcony czas i zajętą przestrzeń magazynową. Pozwala to zrzucić z barków właściciela sklepu internetowego odpowiedzialność za zatrudnienie pracowników magazynowych, ich rekrutację, a także nadzór całego procesu logistycznego.

Fulfillment to oszczędność?

Odpowiedzieć na to pytanie można w zasadzie jednym słowem: oczywiście! Przede wszystkim dlatego, że przedsiębiorca ponosi koszty logistyczne proporcjonalne do tego, jak prosperuje jego działalność. Nie musi zatem przez cały rok utrzymywać pracowników oraz wynajmować powierzchni magazynowej, jeśli w zasadzie pomoc innych byłaby mu potrzebna tylko przez określony czas. Fulfillment pozwala zmienić koszta stałe na proporcjonalne do obrotów, dając przy tym większą stabilność finansową.

Pośrednie oszczędności przynosi również sam fakt tego, że przedsiębiorca może znacząco odciążyć się poprzez przeniesienie procesów logistycznych na podwykonawcę. Przyniesie tym sobie wiele korzyści, między innymi przeznaczając wolny czas na tworzenie dalszej strategii rozwoju firmy lub jej działań w obszarze marketingu.

Dlatego fulfillment to tańsze rozwiązanie

Sama zasada działania fulfillmentu oraz konkurencyjność kosztów takiego rozwiązania jest niezwykle prosta. Ogromne centrum logistyczne, zatrudniające dziesiątki pracowników i posiadające zaawansowany sprzęt świadczy specjalistyczne usługi dla kilku, a nawet kilkudziesięciu podmiotów. Oni wszyscy, w koszcie usługi, składają się na utrzymanie całego obiektu, a także zarobek dla właściciela.

W opozycji do tego stoi oczywiście samodzielne utrzymanie pracowników i magazynu przez właściciela np. internetowego sklepu. Ten może jednak popełnić sporo błędów, szczególnie w początkowej fazie swojej działalności. Duże przedsiębiorstwa mają w swoich szeregach wyspecjalizowanych pracowników, którzy posiadają stosowne know how. Tego szczególnie brakuje początkującym, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie otwarcie sklepu internetowego, to w zasadzie kilkanaście minut klikania po ekranie.

 

Skontaktuj się z nami!