Zapytaj o wycenę

Sylwetki managerów – Krzysztof Staniszewski

21.04.2021

Krzysztof w OEX E-Business jesteś dyrektorem POSM competence center. Większość osób sądzi, że wiąże się to z dystrybucją materiałów wspierających sprzedaż i zarządzaniem magazynem, jednak Twoja rola nie sprowadza się tylko do tych czynności. Powiedz proszę czym dokładnie zajmuje się Twój zespół.

Zespół ma podzielone role. Część osób odpowiada za materiały TPOSM (tzw. cyklowe), część za PPOSM (tzw. materiały permanentne – szafy ekspozycyjne, podajniki na/do produkty (ów), stoiska wystawiennicze, zabudowy typu „tailor made” itp.). W przypadku materiałów TPOSM, większość zadań związana jest z gospodarką magazynową i przygotowaniem do dystrybucji z wykorzystaniem firm kurierskich lub dedykowanych przewoźników.

Materiały PPOSM, za które odpowiadamy, przechodzą bardziej skomplikowaną ścieżkę zanim trafią do końcowego odbiorcy czy miejsca docelowego. Oprócz zarządzania stanami magazynowymi, odpowiedzialni jesteśmy za ich bezpieczny proces dystrybucji oraz montażu w punkcie sprzedaży (POS). W ostatnim etapie procesu korzystamy z naszych profesjonalnych ekip instalacyjnych, współpracujących z nami od wielu lat. W punktach sprzedaży często jesteśmy odbierani jako reprezentanci naszych klientów. Musimy zatem dopasować się do oczekiwań właścicieli punktów sprzedaży, jak i zamawiającego, uwzględniając miejsca montażu PPOSM i sposobu w jaki dany materiał będzie w tym punkcie instalowany. Zwykle ingerujemy w zabudowę sklepu, bądź dokonujemy znacznych przeróbek, aby to co było przedmiotem zamówienia, właściwie pełniło swoją funkcję, czyli zapewniało widoczność produktów i wpływało na zwiększenie sprzedaży. Świadczymy również usługi serwisowe, a po wygaśnięciu umowy odbieramy PPOSM. Po demontażu musi zadbać o to, aby jakość powierzonego nam sprzętu nie uległa pogorszeniu w drodze do centrum dystrybucji. Na miejscu, w zależności od decyzji, może zostać on zeskładowany lub np. odnowiony, dostając drugie lub kolejne życie, dalej pełniąc swoje funkcje w innym punkcie sprzedaży. Dzięki temu nasi Klienci generują oszczędności i w znaczącym stopniu ograniczają powstawanie odpadów, korzystnie wpływając na środowisko.

Zajmujemy się również pełną obsługą techniczną konferencji, targów, warsztatów tematycznych. Do naszych zadań należy montaż, serwisowanie, a także doradztwo w kwestiach technicznych.

Nasze zadania wiążą się z dużą odpowiedzialnością, dlatego opieram się na doświadczonym i zaangażowanym zespole. Moja rola, to nie tylko dbanie o poprawność przebiegu procesów, ale i o ludzi, bez których realizacja procesów byłaby niemożliwa. Staram się nieustannie ich motywować i inspirować, sprawiać by wiąż byli ciekawi otaczającej nas i zmieniającej się rzeczywistości.

Jak okiem specjalisty , na przestrzeni lat zmieniły się trendy jeśli chodzi o nietypowe instalacje i montaże. Pytam zarówno o ich ilość jak i wymagania Klientów.

Moja przygoda z POSM-ami zaczęła się w 2005 roku. Na rynku przez te wszystkie lata zmieniło się wiele. Począwszy od przepisów, które raczej w sposób bardziej restrykcyjny zakazują pewnych rzeczy, kończąc na oczekiwaniach i gustach konsumentów. W przesłości łatwiej było dotrzeć do konsumenta. Nasi klienci oferowali PPOSM-y, które były przyjmowane z wielkim entuzjazmem w punktach sprzedaży. Sklepy wyglądały różnie, nie każdy przejmował się tym co do tego punktu trafia, jak wygląda i czy w jakikolwiek sposób komponuje się z resztą przestrzeni. Z naszej strony kończyło się to zazwyczaj prostym wstawieniem mebla ekspozycyjnego do sklepu. Obecnie świadomość konsumentów znacznie wzrosła, a punkty sprzedaży wyglądają zupełnie inaczej i są w znaczym stopniu ujednolicowne. Dzisiaj dba się bardziej o miejsce i jakość PPOSM w punkcie, niż zaznacza nim tylko swoją obecność. Nasze prace wymagają więcej wysiłku i finezji. W wielu przypadkach musimy wpasować się w przygotowane zabudowy lub nawet produkować mebel na wymiar (Tailor Made). W ten sposób odpowiadamy na potrzeby właściciela, na co nie pozwoliłaby produkcja seryjna. PPOSM-y naszych Klientów także uległy ewolucji. Dzisiejszy rynek jest bardzo wymagający, sporo się na nim zmienia. Dominują dyskonty i punkty typu convenience (np.Żabka). W wielu przypadkach, wymaga to od naszych klientów tworzenia rozwiązań PPOSM, które wpasują się do konkretnego formatu POS, a od nas, niejednokrotnie wykonania wielu montaży w krótkim czasie.

Nie można tu zapomnieć o cyfrowej rewolucji, w której uczestniczymy. To, co kiedyś było atrakcyjne dla konsumenta, dzisiaj stało się nieistotne lub postrzegane jako nienowoczesne. Dawniej przedstawiciele klientów odwiedzali punkty sprzedaży z papierowymi katalogami, dzisiaj większość korzysta z tabletów, na których wizualizują jak POSM będzie prezentował się w punkcie.

Tak jak we wszystkich innych dziedzinach życia i biznesu musimy podążać za postępem i technologią. Zaczynałem w czasach, kiedy popularna była NOKIA 3310, a model 6310i z kolorowym wyświetlaczem była synonimem postępu i luksusu. Dzisiaj w punkcie sprzedaży, nowoczesny materiał promocyjny oprócz atrakcyjnego wyglądu z wszechobecnym podświetleniem wyrobów, coraz częściej połączony jest ze personalizowanym przekazem, który w zależności od stosowanej technologii może być dostępny na ekranie umieszczonym w punkcie, lub jego smartfonie.

Jak oceniasz ostatni rok pod kątem branży POSM? Czy w związku pandemicznymi obostrzeniami, zamknięciem części sklepów, galerii handlowych, brak możliwości organizacji targów i konferencji, nastąpiło spowolnienie?

Ten rok był wyzwaniem dla naszej branży. Najdotkliwiej odczuliśmy to w sekcji związanej z obsługą konferencji. Ta działalność została zawieszona w marcu 2020 roku, w okresie, w którym zwykle przypada szczyt jej aktywności. Czekamy na zniesienie obostrzeń, ale nie wiemy w jakim formacie branża wróci do działalności. Wierzymy, że ta część biznesu przeżyje renesans jesienią. Na szczęście pandemia “nie zamknęła” wszystkiego. Galerie co jakiś czas są zamykane, ale nie dotyczy to wszystkich sklepów. Działa detal, w którym działamy i punkty sieciowe jak stacje benzynowe czy sklepy w formacie convenience. Sytuacja, której uczyliśmy się od marca 2020 zmusiła do przeorganizowania nie tylko naszej działalności, ale również działalności naszych klientów. Na szczęście nauczyliśmy się działać w nowej, innej rzeczywistości.

Skontaktuj się z nami!