Zapytaj o wycenę

Własny magazyn, dropshipping czy fulfillment?

05.10.2021

Własny magazyn to zarówno tzw garaż, z którego prowadzi sprzedaż mały sklep internetowy, jak i sklep stacjonarny, z którego zapasów realizujemy sprzedaż on-line, jak i także duża, dedykowana obsłudze logistycznej e-handlu jednostka.

Fulfilment z kolei to rozwiązanie, w którym operacje logistyczne cedujemy na profesjonalnego partnera. Kwestiami składowania, pakowania, wysyłek i zwrotów oraz informatyczną obsługą magazynowania i wysyłek zajmuje się operator.

Dropshipping to model biznesowy, w którym zarówno operacje logistyczne, jak i zakupowe i związane z portfolio produktów znajdują się po stronie partnera (hurtownia), a sprzedawca w tym modelu jedynie wystawia wybraną część oferty hurtowni jako własną. Zamówienia złożone i opłacone u sprzedawcy są przekazywane do realizacji do hurtowni, a sprzedawca rozlicza się z hurtownią za towar i operacje logistyczne na bieżąco.

Własny magazyn to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się poniższych przypadkach:

  • Początek działalności, niewielkie zapasy, niewielka ilość operacji (niskie koszty własne poprzez angażowanie pracy własnej i własnych zasobów lokalowych)
  • Sklep internetowy działający przy sklepie stacjonarnym (synergia wykorzystania zapasów, przestrzeni i pracowników)
  • Sklep o względnie stałej ilości zapasu i operacji (łatwo wtedy zoptymalizować powierzchnię i zatrudnienie do potrzeb)
  • Sklep kładący duży nacisk na indywidualizację procesów (dedykowane opakowania, indywidualne metody pakowania, towary trudne w identyfikacji)
  • Duże przedsięwzięcia, które ze względu na skalę operacji mogą przyjąć długi okres zwrotu inwestycji i optymalizować operacje inwestując w nowoczesne rozwiązania magazynowe, a także inwestować w kadry dedykowane do obsługi procesów logistycznych.

Fulfillment to oferta dla:

  • Sklepów o dużej (tygodniowej i rocznej) amplitudzie ilości zamówień oraz dużym zróżnicowaniu poziomu zatowarowania w ciągu roku
  • E-biznesów, gdzie liczy się szeroka oferta przewoźników (dobry operator ma zwykle „na pokładzie” wszystkich liczących się przewoźników)
  • Sklepów, dla których ważny jest późny cut-off-time (umowy operatorów zwykle zapewniają stosunkowo późne odbiory paczek z magazynu)
  • Sklepów, dla których ważne są wszelkiego rodzaju usługi VAS (value added services), jak dostarczanie opakowań, wypełniaczy dedykowanych taśm pakowych, etykietowanie, polonizacja, przepakowania i tworzenie zestawów. Większość dobrych operatorów ma w ofercie szeroki katalog VAS.
  • Biznesów w których właściciel zamierza skupić się na najważniejszych obszarach działalności – sprzedaży, ale nie zamierza inwestować i rozwijać wewnątrz organizacji komórek odpowiedzialnych za logistykę
  • Sklepów dotkniętych „klęską urodzaju” – borykających się z problemami wynikającymi z gwałtownego wzrostu. Konieczność skalowania operacji z „garażu” do pełnoprawnego magazynu wiąże się z szeregiem inwestycji (od powierzchni i wyposażenia po systemy magazynowe). Inwestycje te można pominąć przenosząc operacje do centrum fulfillmentowego.

Dripshipping – dla kogo i kiedy:

  • Często jako źródło dodatkowych dochodów dla osób pracujących na etacie
  • Jako wsparcie / poszerzenie oferty dla sklepu bazującego na skromnej ofercie z magazynu własnego
  • Dla doświadczonych graczy, potrafiących osiągnąć wysoką konwersję nie tylko ceną (generalnie marże w dropshipping są stosunkowo niskie, stąd znikoma możliwość pozyskiwania klientów wyłącznie ceną)

Skontaktuj się z nami!