Zapytaj o wycenę

Polski rynek e-commerce w czasach pandemii: jak wyglądał rok 2021?

20.12.2021

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na branżę e-commerce, a mówiąc dokładniej – przyspieszyła jej rozwój. Widać to również w Polsce. Po bardzo dobrym w e-sprzedaży minionym roku, 2021 okazał się równie dobry, a eksperci przewidują dalszy wzrost wartości tego rynku. Poznaj szczegóły.

Aż 77% internautów kupuje produkty on-line

Ponad ¾ osób korzystających z internetu w 2021 roku dokonało e-zakupów co najmniej raz – takie wyniki przyniósł raport „E-commerce w Polsce 2021” przygotowany przez Gemius[1]. Jak wynika z badania – najchętniej w sieci kupują osoby w wieku 35-49 lat, pochodzące z dużych miast, o średnim statusie materialnym.

Struktura demograficzna polskich internautów kupujących w sieci. Źródło: raport E-commerce w Polsce 2021, Gemius: https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/raport-e-commerce-w-polsce-2021.html

Obserwuje się, że z roku na rok liczba kupujących w sieci rośnie – tak ma być też w kolejnych latach. Eksperci PwC przewidują stabilny, 12-procentowy wzrost polskiego e-commerce co najmniej do 2026 roku[2].

Liczba kupujących on-line będzie coraz większa

Już w 2021 roku liczba transakcji e-commerce w Polsce osiągnęła zawrotną wysokość, a badania pokazują, że będzie tylko lepiej. Jak wynika z danych PwC aż 75% badanych deklaruje utrzymanie częstotliwości zakupów w e-sklepach na tym samym poziomie co obecnie, a 10% przewiduje wzrost aktywności w obszarze e-commerce. To kolejny dobry prognostyk dla branży.

Rozszerza się katalog produktów kupowanych on-line

Lista najpopularniejszych towarów, które są przedmiotem e-zakupów, pozostaje niezmienna. Polacy nadal najchętniej sięgają po odzież, obuwie, produkty kosmetyczne, a także książki czy sprzęt RTV/AGD. W okresie pandemii widać jednak wzrost zainteresowania produktami z kategorii „supermarket”. Chodzi tu zarówno o produkty spożywcze, jak i np. chemię domową czy artykuły dla zwierząt. Wiele osób zmieniło dotychczasowe przyzwyczajenia zakupowe z uwagi na obostrzenia panujące w sklepach stacjonarnych w czasie pandemii. Jednorazowe „przełamanie się” i utwierdzenie w przekonaniu, że kupienie on-line np. środków czystości czy żywności konfekcjonowanej jest komfortowe i bezpieczne, sprawiło, że wiele osób chętniej spogląda w stronę takich ofert.

Jak zmiany w e-commerce w 2021 rokują na przyszłość?

Wyraźny rozwój e-commerce w 2021 roku to zapowiedź dalszej intensyfikacji rynku zakupów online w Polsce. Wraz z nim rosną jednak również oczekiwania wobec e-sklepów. Konsumenci – mając do wyboru coraz większą grupę sprzedawców – wymagają m.in. bardzo szybkiej dostawy towarów. Dlatego rośnie też liczba przedsiębiorców, którzy korzystają z profesjonalnych usług dla e-commerce, oferowanych przez centra logistyczne.

Przyszły rok to nadal dobry moment na wejście na rynek e-commerce lub na rozwinięcie działalności w tej niszy. Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Skontaktuj się i skorzystaj z możliwości, które dają oferowane przez nas usługi logistyczne dla e-commerce!

[1] https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/raport-e-commerce-w-polsce-2021.html

[2] https://www.pwc.pl/pl/media/2021-02-09-analiza-pwc-prognoza-rozwoju-rynku-ecommerce-w-polsce.html

Skontaktuj się z nami!