Zapytaj o wycenę

Opis produktu. Co powinien zawierać?

13.09.2021

Prowadzisz sklep internetowy? Bez względu na to, ile produktów w nim oferujesz, każdy z nich powinien mieć swój opis. Zobacz, dlaczego jest to ważne oraz w jaki sposób stworzyć dobrą informację – taką, która spełni wymogi prawne oraz marketingowe.

Jaką rolę pełni opis produktu w sklepie internetowym?

Opis produktu pełni kilka kluczowych funkcji, o których warto pamiętać.

Spełnienie wymogów prawnych

Na początek najważniejsze: przedstawienie opisu produktu jest obowiązkiem spoczywającym na każdej firmie prowadzącej sprzedaż towarów na rynku konsumenckim. To wymóg prawny wynikający m.in. z unijnej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE. Zgodnie z nią, konsument, przed dokonaniem zakupu towaru, powinien mieć dostęp do informacji o:

  • danych identyfikujących produkt oraz danych kontaktowych producenta/sprzedawcy,
  • głównych cechach produktu,
  • warunkach, które mają zastosowanie w czasie sprzedaży – chodzi np. o warunki płatności, termin dostawy itp.

Warto przy tym podkreślić, że obowiązkowe jest przedstawienie jedynie tych informacji, które nie są oczywiste. Przykładowo, nie trzeba pisać o tym, że chleb jest produktem spożywczym, czy też że szampon służy do mycia włosów.
Należy też pamiętać, że wobec niektórych grup produktów mogą obowiązywać dodatkowe wymogi prawne. Tak jest np. w odniesieniu do suplementów diety czy kosmetyków. Warto zatem skonsultować przedstawiane informacje z ekspertem w zakresie prawa w obszarze e-commerce.

Wsparcie sprzedaży

Dobrze napisany opis, czyli taki, który w atrakcyjny sposób zaprezentuje konkretny towar, może być elementem, który przesądzi o tym, że klient wybierze ten, a nie inny towar.

Wsparcie działań SEO

To szczególnie ważna sprawa w sklepach internetowych. Opis produktu zawierający określone słowa kluczowe i sformułowany tak, aby był „przyjazny” dla algorytmów Google, może ułatwić potencjalnym klientom znalezienie Twojej oferty – wyświetli się ona wyżej w wynikach wyszukiwania niż ta zaprezentowana przez konkurencję.

Co powinien zawierać dobry opis produktu?

Prowadząc sklep internetowy, trzeba pamiętać o jednej istotnej kwestii: szczególnie istotne są opisy produktów, które trafiają na stronę e-sklepu. O ile firma zajmuje się sprzedażą towarów, których opakowania zawierają informacje produktowe w języku polskim, nie ma konieczności umieszczania dodatkowych etykiet na opakowaniach fizycznie wysyłanych do klienta.

Jednak same opisy produktów publikowane w sklepie internetowym powinny być:

  • unikalne – nie powinno się „przeklejać” informacji znalezionych w materiałach od producenta, nawet jeśli daje on pozwolenie na ich wykorzystanie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: skopiowane treści źle wpływają na kwestie związane z pozycjonowaniem,
  • napisane językiem korzyści – warto wskazać klientowi podstawowe zalety produktów, tak aby wiedzieli, na jakie zyski przełożą się dla nich,
  • zgodne z informacjami od producenta – należy zachować rzetelność i merytorykę, aby nie wprowadzić klienta w błąd. Może to narażać na problemy prawne,
  • atrakcyjne wizualnie – w opisie warto korzystać z nagłówków i wypunktowań, które ułatwią kupującemu szybkie „przeskanowanie” informacji w celu podjęcia szybkiej decyzji.

A co z długością opisów? Nie należy z nią przesadzać, ponieważ tak zwane „lanie wody” czy nadmierne nasycanie treści słowami kluczowymi może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przy przygotowaniu profesjonalnych treści mogą pomóc również specjaliści – tak samo jak przy znakowaniu produktów czy pakowaniu towarów. Wiele spośród tych usług można zlecić np. OEX E-business. Warto skontaktować się z ekspertami, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Skontaktuj się z nami!