Zapytaj o wycenę

Opakowania produktów. Na co zwrócić uwagę, przy ich wyborze?

20.09.2021

Opakowanie produktu ma ogromne znaczenie. Nie tylko zabezpiecza towar przed uszkodzeniem, ale także jest jego pierwszą wizytówką, często decydującą o wrażeniu, jakie produkt wywrze na potencjalnym kliencie. Jak zatem wybrać najlepsze opakowanie? Oto najważniejsze wskazówki, o których trzeba pamiętać.

Właściwe opakowanie produktu, czyli jakie?

Na pozór może się wydawać, że opakowanie produktu ma niewielkie znaczenie dla powodzenia sprzedaży. W końcu książki nie powinno się oceniać po okładce. No właśnie – nie powinno. Realia są jednak zupełnie inne, a zmysł wzroku odgrywa bardzo ważną rolę w procesie podejmowania decyzji zakupowych, zwłaszcza na rynku konsumenckim. Dlatego nie można potraktować procesu doboru opakowania „po macoszemu”. Wręcz przeciwnie. Warto zadbać, aby opakowanie było jak najlepiej dopasowane do towaru oraz do samej marki.

Na opakowanie powinno się patrzeć z trzech perspektyw. Jakich?

  • Funkcjonalność – opakowanie powinno przede wszystkim chronić produkt przed uszkodzeniami. Zarówno typowo mechanicznymi, np. zarysowaniem czy potłuczeniem, jak również środowiskowymi – to istotne, zwłaszcza jeżeli towar jest np. wrażliwy na wilgoć czy obecność powietrza.
  • Branding – dobre opakowanie to takie, którego wzornictwo wpisuje się zarówno w najnowsze trendy, jak również w wartości, które chce komunikować marka. Liczą się więc zarówno kształt, jak i kolorystyka czy font, którym jest zapisana treść etykiety.
  • Ekonomia – w im większym nakładzie odbywa się produkcja i sprzedaż produktów, tym większą rolę odgrywa kwestia obniżenia ceny opakowań przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej jakości oraz odpowiedniego designu.

Jak pogodzić wszystkie te aspekty?

Najlepiej – podejmując współpracę z partnerem, który pomoże przejść zarówno przez proces projektowania i produkcji opakowań, jak również zapewni wsparcie na etapie pakowania artykułów do wysyłki do klienta docelowego. To szczególnie ważne dla prowadzących biznes w obszarze e-commerce. Mogą oni skorzystać np. z pomocy ekspertów OEX E-business, którzy mają ogromne doświadczenie w obszarze eProcurement. Zapewniają oni rozwiązania szyte na miarę – takie, które pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji.

Jak wygląda proces dobierania opakowań do produktów?

Wybieranie opakowań produktów to proces, któremu warto poświęcić odpowiednią ilość czasu. Nie należy go przyspieszać ani skracać – może się to skończyć poważnymi problemami już na etapie logistyki towarów.
Podczas wybierania opakowań bierze się pod uwagę:

  • kanał dystrybucji towarów – inne opakowania są potrzebne przy sprzedaży towarów w sklepach stacjonarnych (muszą być one bardziej efektowne, a zarazem odporne na częste dotykanie; mogą też być większe), a inne z myślą o sprzedaży internetowej (tu mogą się przydać mniejsze, bardziej kompaktowe opakowania, które zmieszczą się np. do kartonu zbiorczego ze wszystkimi produktami zamawianymi przez klienta,
  • poziom szczegółowości informacji na opakowaniu – na opakowaniu produktu muszą się znaleźć odpowiednie dane, wymagane przepisami prawa, ale warto też zastanowić się nad tym, jaki przekaz ma płynąć z etykiety. Bardziej precyzyjne informacje mogą być potrzebne np. na produktach adresowanych do specjalistów,
  • surowiec, z którego będzie wykonane opakowanie – musi być odpowiedni do wymagań samego towaru, ale także ekonomiczny i łatwy do zastosowania przy automatycznym pakowaniu. Bardzo często stosuje się np. pudełka fasonowe z kartonu, które są jednocześnie trwałe i odporne na uszkodzenia.

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś odpowiednie opakowania dla swoich produktów: estetyczne, atrakcyjne marketingowo, a zarazem niedrogie? Jeśli tak, skorzystaj ze wsparcia specjalistów w procesie ich doboru. Dzięki temu możesz zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy.

Skontaktuj się z nami!