Zapytaj o wycenę

Obsługa wysyłek w sklepie internetowym: jak przyspieszyć realizację zamówień?

13.12.2021

Szybka wysyłka zamówienia ze sklepu internetowego to obecnie jedno z kluczowych oczekiwań klientów. Dziś nie wystarczy już wysłać towar „w ciągu kilku dni roboczych od zaksięgowania zapłaty”. Wymagania są znacznie wyższe. Jak zatem przyspieszyć proces realizacji zamówień? Sposobem może być współpraca z dobrym centrum logistycznym.

Co działa szybciej: własny czy zewnętrzny magazyn?

W teorii może wydawać się, że prowadzenie przez sklep internetowy własnego magazynu to rozwiązanie przyspieszające realizację zamówień. Trzeba przyznać, że dzięki korzystaniu z niego masz znacznie większą kontrolę nad przebiegiem wszystkich procesów.

Pytanie jednak, czy rzeczywiście jest szybciej? Niekoniecznie! Jeśli prowadzisz własny magazyn sklepu, najpewniej pracuje on w ograniczonych godzinach i na „jedną zmianę”. Być może wysyłasz zamówienia raz w ciągu dnia lub nawet – jeżeli jest ich stosunkowo mało – kilka razy w tygodniu. Tymczasem profesjonalne usługi dla e-commerce realizowane przez centra logistyczne często oznaczają nawet obsługę 24 h na dobę. To duże ułatwienie zarówno gdy sprzedajesz dużo, jak i kiedy obsługujesz mniejszy wolumen zamówień. Dlaczego?

  • Przy dużej liczbie obsługiwanych zamówień masz pewność, że centrum logistyczne dysponuje odpowiednimi zasobami – ludzkimi i technologicznymi – aby szybko sobie z nimi poradzić.
  • Przy niewielkiej liczbie zamówień współpraca z centrum logistycznym może oznaczać, że nie będzie problemu z ich częstszym wysyłaniem. Zewnętrzny podmiot nada np. kilka paczek dla twoich klientów wraz z innymi – dla pozostałych e-sklepów, które z nim współpracują.

Nowoczesne wyposażenie magazynu = szybsza kompletacja zamówień

Bardzo często bywa tak, że klient w jednym sklepie robi większe zamówienie i kupuje nie jeden, a nawet kilkanaście produktów. Zebranie ich wszystkich i spakowanie może zająć sporo czasu, jeżeli magazyn, z którego korzystasz, nie wdrożył np. specjalistycznego oprogramowania i nie korzysta z automatyzacji.

Zewnętrzne centrum logistyczne zazwyczaj dysponuje bardzo zaawansowaną technologią, która pozwala:

  • szybko zlokalizować wszystkie produkty niezbędne do skompletowania zamówienia,
  • sprawnie pobrać je pracownikom z regałów,
  • dokonać szybkiego zapakowania – np. bez tracenia czasu na ręczne wypisywanie etykiet dla kurierów.

To kolejny czynnik, który przyspiesza wysyłkę zamówienia.

Lokalizacja magazynu ma znaczenie

Szybka dostawa produktów z e-sklepu jest uwarunkowana również tym, jak daleko miejsce wysyłki znajduje się np. od centrów dystrybucyjnych firm kurierskich. Im bliżej ważnych węzłów komunikacyjnych, tym lepiej. Możesz się więc spodziewać, że jeśli np. realizujesz wysyłkę z Rzeszowa, jej dowiezienie do Szczecina czy Suwałk może potrwać dłużej, niż gdyby „wychodziły” np. spod Warszawy.

Jak zatem widać, korzystanie z usług zewnętrznego partnera, który w twoim imieniu obsłuży procesy logistyczne, to najlepszy sposób na skrócenie czasu dostawy, nawet do mniej niż jednego dnia roboczego. Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Skontaktuj się z nami i zobacz, jak wiele możemy osiągnąć wspólnie!

 

 

Skontaktuj się z nami!