Zapytaj o wycenę

Obsługa e-commerce w modelu end2end. Na czym polega?

13.10.2021

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga sprostania wielu wyzwaniom logistycznym. Chodzi nie tylko o to, aby oferować najbardziej atrakcyjne dla klientów towary w korzystnej cenie. Równie istotne jest ich sprawne dostarczanie do odbiorcy końcowego. Sposobem na maksymalne przyspieszenie tego procesu i optymalizację kosztów jest skorzystanie z obsługi e-commerce w modelu end2end. Zobacz, na czym on polega.

Logistyka a e-commerce: większe wyzwanie niż się wydaje

Osobom, które po raz pierwszy spotykają się z e-sprzedażą, może się wydawać, że logistyka takich działań jest prosta. W rzeczywistości na prowadzącym sklep internetowych spoczywa bardzo wiele obowiązków. Są one tym bardziej skomplikowane i wymagające, na im szerszą skalę jest prowadzona działalność – zwłaszcza, że przy stale rosnącej konkurencji w e-commerce sprzedawcy nie mogą sobie pozwolić np. na braki w zapasach magazynowych czy przedłużającą się dostawę produktów do klientów. To dwa największe „gwoździe do trumny” e-biznesu.

Aby zmaksymalizować szansę na rozwój sklepu internetowego, należy zadbać o sprawną realizację wielu procesów logistycznych, choćby takich jak:

 • sprawny odbiór towarów wysłanych przez dostawcę i weryfikacja poprawności wysłanego zamówienia,
 • przepakowanie produktów z opakowań zbiorczych do jednostkowych – tak, by były dobrze zabezpieczone na dalszych etapach transportu i prezentowały się atrakcyjnie dla odbiorcy końcowego,
 • konfekcjonowanie produktów, w tym np. naklejenie na każdym z nich polskojęzycznej etykiety (to istotne przede wszystkim, gdy towary pochodzą z zagranicznych rynków, co jest obecnie standardem),
 • zsynchronizowanie danych o zasobach magazynowych z informacjami podawanymi w e-sklepie i ich aktualizacja w czasie rzeczywistym,
 • kompletacja zamówienia klienta i jego przekazanie do firmy kurierskiej – tak, aby od momentu zakupu towarów do jego wysyłki do klienta końcowego upłynęła minimalna ilość czasu.
  To tylko część zadań, które stoją przed firmą działającą w świecie e-commerce. Jednak jak widać, ich samodzielne wykonanie to potężna operacja, wymagająca dużych zasobów finansowych oraz ludzkich. Na szczęście wcale nie trzeba narażać się na popełnienie błędów na żadnym z tych etapów obsługi zamówienia – rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia zewnętrznego partnera, który zrealizuje wszystkie te zadania w modelu end2end.

End2end w e-commerce: co to jest?

Model obsługi end2end jest realizowany przez duże huby logistyczne, takie jak OEX Business. Polega on na przejęciu wszelkich zadań logistycznych oraz tych związanych z obsługą klienta końcowego. W ramach takiej usługi centrum logistyczne przejmuje na siebie m.in.:

 • odbiór i weryfikację produktów przesyłanych od dostawców będących kontrahentami e-sklepu,
 • zarządzanie zapleczem Twojej platformy sprzedażowej oraz regularną aktualizację stanów magazynowych,
 • przygotowanie fotografii produktowych oraz opisów towarów, ich etykietowanie i pakowanie jednostkowe, czyli tzw. co-packing,
 • fiskalizację sprzedaży,
 • przyjmowanie oraz kompletowanie zamówień od klientów,
 • obsługę zwrotów,
 • realizację zadań związanych z obsługą celną.

Możliwe jest powierzenie zewnętrznemu partnerowi również obsługi klienta – np. poprzez infolinię czy czat, także w wielu językach. Taki zestaw usług sprawia, że przedsiębiorca uruchamiający e-sklep może się skupić na innych zadaniach związanych z e-commerce, np. pozyskiwaniu nowych kontrahentów i negocjowaniu korzystniejszych warunków zakupu towarów czy też rozwoju oferowanych produktów. Co istotne, model end2end jest elastyczny, a szczegółowe warunki i zakres współpracy można wypracować indywidualnie. Warto więc przyjrzeć się temu rozwiązaniu bliżej.

Skontaktuj się z nami!