Zapytaj o wycenę

Magazyn dla e-commerce: jak dobrać odpowiedni metraż?

06.12.2021

Polski rynek e-commerce rozwija się w niesamowitym tempie, a wraz z nim przybywa również powierzchni magazynowych dostosowanych do potrzeb sprzedaży internetowej. Pytanie jednak, jaki metraż powinien mieć magazyn dla e-commerce? Czym kierować się przy jego dostosowaniu? Wyjaśniamy.

Dlaczego metraż magazynu e-commerce ma znaczenie?

Powierzchnia magazynu dla e-commerce przede wszystkim wpływa na to, jak wiele towarów będzie można w nim umieścić w oczekiwaniu na wysyłkę do klienta docelowego. Ale nie tylko. To, jaki metraż będzie miał magazyn dla e-commerce, w dużym stopniu wpłynie na cenę korzystania z niego. Dlatego decyzja o wybraniu właściwego metrażu nie powinna być podejmowana pochopnie – z jednej strony nie powinno się przesadnie ograniczać dostępnej powierzchni, aby ograniczyć wydatki, ale z drugiej – wynajem za dużego obiektu oznacza niepotrzebne koszty.

Metraż magazynu dla e-commerce – potrzebujesz więcej miejsca niż na tradycyjny magazyn

Jak wskazują eksperci, magazyny przeznaczone pod e-commerce mogą wymagać nawet trzy razy większej powierzchni niż te przeznaczone dla „tradycyjnych” najemców. Powód ku temu jest prosty: klienci e-sklepów oczekują jak najszybszej dostawy towarów. W efekcie konieczne jest bardzo precyzyjne rozplanowanie przestrzeni i jej podział na strefy.

Typowy magazyn e-commerce to nie tylko strefa składowania towarów oraz załadunku/rozładunku. Bardzo często trzeba również uwzględnić:

  • strefę przyjęć i wydań, gdzie np. przesyłki do klientów docelowych będą odbierane przez firmy kurierskie,
  • strefę zwrotów – to miejsce, w którym będą przechowywane towary zwrócone przez kupujących. Muszą być one ponownie zapakowane i włączone do rejestru magazynowego,
  • strefę usług dodanych – na przykład przeznaczoną do etykietowania, przepakowywania czy konfekcjonowania towarów,
  • strefę przechowywania opakowań – opakowania jednostkowe, w których umieszcza się towary po kompletacji, oraz inne akcesoria do pakowania, np. wypełniacze, zajmują sporo miejsca. Wymagają więc specjalnie wydzielonej przestrzeni.
   Dodatkowo trzeba oczywiście pomyśleć o zapleczu socjalnym oraz bramach i dokach załadunkowych.

Co wpływa na potrzebną wielkość magazynu e-commerce?

Uzależnij dobór metrażu magazynu dla e-commerce od:

 • branży działalności – będzie ona m.in. determinować wybrany system składowania produktów. Zupełnie inne rozwiązania (i powierzchnia) są potrzebne przy sprzedaży odzieży, a inne przy dystrybucji opon samochodowych czy sprzętu elektronicznego;
 • obecnego wolumenu sprzedaży – magazyn powinien ci zapewnić stały dostęp do produktów, które kupują klienci. Warto więc obliczyć, ile obecnie sprzedajesz oraz jakie zamówienia i jak często składasz u dystrybutorów. Na tej podstawie będzie ci łatwo
 • wskazać, ile potrzebujesz miejsca na samo składowanie,
 • przyszłego wolumenu sprzedaży – twój e-sklep może w niedalekiej przyszłości „rozwinąć skrzydła”, co przełoży się na zwiększone potrzeby magazynowe. Warto to uwzględnić przy doborze powierzchni, zwłaszcza przy podpisywaniu długoterminowej umowy z najemcą.
  To oczywiście nie wszystkie czynniki, które wpłyną na wybór metrażu. Dobrze zatem skonsultować swoją decyzję z ekspertami z centrum logistycznego, aby zainwestować w powierzchnię o optymalnej wielkości.

Skontaktuj się z nami!