Zapytaj o wycenę

Czy w 2022 r. założenie sklepu internetowego będzie opłacalne?

10.01.2022

Zastanawiasz się nad założeniem sklepu internetowego? Obserwując wyniki e-commerce w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, można powiedzieć, że to krok w dobrą stronę. Zobacz, co sprawia, że e-sprzedaż to dobry wybór w 2022 roku oraz co zrobić, aby zmaksymalizować swoje szanse na sukces w tej branży.

E-commerce w 2022 roku: szykuje się stabilny wzrost

Rynek e-commerce w Polsce rozwija się w coraz szybszym tempie już od kilku lat. Jednak proces przyspieszył z uwagi na pandemię koronawirusa. Od momentu jej wybuchu zainteresowanie zakupami on-line wzrosło. Początkowo powód był bardzo prosty: ograniczone możliwości odwiedzania sklepów stacjonarnych, zarówno z uwagi na kolejne lockdowny, jak i obawami przed infekcją.

Pojawia się jednak ważne pytanie: czy ten trend się utrzyma? Badanie przeprowadzone przez PwC wskazują, że tak. Zgodnie z nimi aż 75% internautów deklaruje utrzymanie aktywności e-zakupowej na podobnym poziomie jak obecnie, a 10% planuje jej zwiększenie[1]. To między innymi na tej podstawie specjaliści prognozują stabilny, 12-procentowy wzrost polskiego e-commerce nie tylko na 2022 rok, ale również na kolejne lata, minimum do 2026 roku.

Założenie sklepu internetowego w 2022 roku – prostsze niż kiedykolwiek

Jeszcze kilka lat temu założenie sklepu internetowego nie było ani łatwe, ani tanie. Było to poważne przedsięwzięcie, które zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę w świecie biznesu mogło być zbyt dużym wyzwaniem. Trzeba było nie tylko zainwestować w sam sklep jako narzędzie sprzedażowe, ale również np. we własny magazyn oraz zatrudnienie pracowników do jego obsługi.

Obecnie zdecydowaną większość usług związanych z prowadzeniem e-sklepu można uzyskać przy pomocy zewnętrznych podmiotów dostarczających gotowe rozwiązania. Tak jest zarówno w obszarze platformy e-commerce (czyli systemu sprzedażowego, który pozwoli uruchomić stronę sklepu), jak i usług logistycznych.

Założenie sklepu internetowego od strony technicznej – platforma SaaS albo marketplace

Jeżeli chcesz założyć e-sklep bez narażania się na wysokie początkowe koszty operacyjne, teraz jest to możliwe. Przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na jedno z dwóch rozwiązań. Są to:

  • platforma e-commerce typu SaaS – przy wyborze tego rozwiązania możesz w krótkim czasie skonfigurować swój e-sklep i sprawić, że stanie się on w pełni funkcjonalny i przyjazny dla klientów. Za platformę e-commerce, która posłuży też do zarządzania zamówieniami, zapłacisz comiesięczny abonament. Pomijasz w ten sposób również np. koszty hostingu. Pozostaje jednak wykupienie domeny czy inwestycja w reklamę i pozycjonowanie;
  • marketplace – chodzi tu u otwarcie swojego sklepu nie jako „osobnego bytu” w internecie, a w ramach platformy sprzedażowej, która jest odwiedzana przez bardzo szerokie grono klienta. Chociaż trzeba się tutaj mierzyć z bezpośrednią konkurencją, można dość szybko zbudować dobre zasięgi, również przy znikomym wkładzie własnym. Nie ma bowiem potrzeby inwestowania w stronę dla sklepu.

Pamiętaj, że wcale nie musisz się decydować tylko na jeden z tych kanałów sprzedażowych. Możesz uruchomić oba, pod warunkiem, że zadbasz o ich dobrą integrację – tak, aby móc sprawnie realizować zamówienia.

Założenie sklepu internetowego – zewnętrzne usługi logistyczne to klucz do sukcesu

Chociaż może się wydawać, że największym wyzwaniem e-sklepu jest aspekt „internetowy” związany z prowadzeniem samego sklepu i przyjmowania zamówień, w rzeczywistości to logistyka może być źródłem problemów, jeśli prowadzisz działania na własną rękę. O ile nie planujesz niszowej e-sprzedaży własnego rękodzieła, w ilości kilkunastu szt. miesięcznie, o tyle będziesz potrzebować niemałej powierzchni magazynowej.

Wynajem lokalu pod e-commerce czy wybudowanie magazynu są oczywiście możliwe. Jednak możesz też uwolnić się od wszystkich procesów logistycznych, podejmując współpracę z odpowiednim partnerem. Firmy takie jak OEX E-Business zapewniają kompleksową obsługę logistyki dla e-commerce, co w praktyce oznacza, że mogą przejąć na siebie wszystkie działania z tego zakresu.

Na zewnętrznym partnerze mogą spoczywać m.in.:

  • odbieranie dostaw produktów bezpośrednio od zewnętrznego dystrybutora – z uwzględnieniem weryfikacji poprawności dostawy oraz jakości przywiezionych towarów,
  • formowanie palet oraz przepakowywanie produktów – także do opakowań jednostkowych,
  • polonizacja etykiet towarów,
  • przygotowanie fotografii produktowych na stronę sklepu,
  • integracja oprogramowania magazynowego z systemem obsługi zamówień – tak, aby lista dostępnych w e-sklepie produktów była zgodna z faktycznymi (aktualizowanymi na bieżąco) stanami magazynowymi,
  • szybka wysyłka do klienta końcowego – nawet w mniej niż 24 h od przyjęcia zamówienia – oraz obsługa ewentualnych zwrotów towarów.

Jak osiągnąć sukces, prowadząc e-sprzedaż w 2022 roku?

Dla polskich klientów e-sklepów kluczowe są obecnie dwa kryteria. Pierwszym jest cena produktów – powinna być jak najniższa. Drugim zaś – szybkość dostawy towarów. Jeżeli zagwarantujesz niezawodność wysyłania przesyłek w krótkim czasie, szybko przyciągniesz do siebie kupujących. Ci, którzy złożą zamówienie raz i będą z niego zadowoleni, staną się lojalnymi klientami i polecą Twoje usługi innym.

Pamiętaj: jeśli masz wątpliwości odnośnie do tego, jak zaplanować działalność swojego e-sklepu, aby przynosił on dobre zyski, zawsze możesz skonsultować się ze specjalistami. Z uwagi na rozwój e-commerce firm, które świadczą usługi dla e-sklepów również przybyło. Warto więc skorzystać z ich usług, choćby w zakresie logistyki.

[1] https://www.pwc.pl/pl/media/2021-02-09-analiza-pwc-prognoza-rozwoju-rynku-ecommerce-w-polsce.html

 

Skontaktuj się z nami!