Zapytaj o wycenę

Fotografie produktowe. Jak pokazać towar w najlepszy sposób?

29.09.2021

Wrażenia wizualne wywierają ogromny wpływ na decyzje zakupowe. Nie bez powodu mówi się, że często „kupuje się oczami”. Wbrew pozorom, sposób zaprezentowania towaru odgrywa znaczącą rolę nie tylko przy sprzedaży kanałami tradycyjnymi. Również w internecie sprzedaje się obrazem. Tu kluczowe zadanie pełnią fotografie produktowe. Zobacz, jak je wykonać, aby przekonać klientów do sfinalizowania transakcji.

Jaką rolę pełni fotografia produktowa?

Zdjęcia towarów oferowanych w sklepie internetowym to niemal obowiązkowy element działań marketingowych. Fotografie produktowe są potrzebne zarówno przy przygotowaniu tradycyjnych materiałów reklamowych, jak również na stronę sklepu internetowego.
Dzieje się tak, ponieważ takie zdjęcia:

  • unaoczniają klientowi, jaki towar będzie w rzeczywistości kupował – czasami kupujący, zwłaszcza robiący zakupy online, nie są do końca pewni, czy opis tekstowy towaru przedstawia tę rzecz, którą pragną nabyć. Zdjęcie pozwala rozwiać wątpliwości;
  • dostarczają podstawowych informacji o produkcie – jego kształcie, kolorystyce, a często także rozmiarach,
  • pełnią rolę marketingową – ich zadaniem jest przedstawienie towaru w realistycznym, ale jak najlepszym świetle.

Właśnie dlatego należy zadbać o to, aby mieć pod ręką fotografie produktowe wszystkich oferowanych towarów. Może ich dostarczyć sam producent lub też można je wykonać samodzielnie.

Dobra fotografia produktowa, czyli jaka?

Na pozór może się wydawać, że na potrzeby stworzenia „ilustracji” do karty produktu w sklepie internetowym wystarczy jego proste zdjęcie, np. wykonane przy pomocy smartfona. W teorii – tak. Jednak w praktyce fotografia produktowa powinna spełniać określone wymagania estetyczne i funkcjonalne.

Najważniejsze kwestie to:

  • odpowiednie przygotowanie samego produktu do sesji zdjęciowej – należy zadbać np. o to, aby nie było na nim śladów „palcowania” czy innych niedoskonałości. Powinien się prezentować najlepiej, jak to możliwe,
  • optymalne tło – nie może nim być np. przypadkowa ściana czy mebel. Najlepiej do realizacji tego zadania sprawdzi się tzw. namiot fotograficzny, czyli kwadratowe pudełko z zamontowanym odpowiednim oświetleniem. Zapewni ono monochromatyczne tło, które podniesie estetykę oraz profesjonalizm powstających zdjęć. Uwaga! Jeżeli fotografie mają być potem poddane obróbce graficznej, najlepiej wykonywać je na tzw. green-screenie, który ułatwi stworzenie eksperckich materiałów odpowiednich do wykorzystania także w reklamach wielkoformatowych,
  • właściwe oświetlenie – zwykłe światło dzienne może nie wystarczyć, aby fotografowane produkty dobrze się prezentowały. W zamian warto wykorzystać profesjonalne lampy, a także specjalne blendy, które pozwolą wyeksponować najważniejsze cechy towaru;
  • dobrej jakości sprzęt fotograficzny – warto skorzystać z aparatu, który jest wyposażony w obiektyw z przysłoną f/4.5 i ogniskowej 35 lub 50 mm. Ważne jest też zastosowanie statywu.

Równie istotną kwestią jest właściwe wykadrowanie zdjęć. Pamiętaj: fotografowany towar ma się na nich znaleźć w centrum uwagi, a kolejne ujęcia mają jak najdokładniej i najrzetelniej zaprezentować jego cechy. Chodzi o wyważenie między realizmem a „marketingiem”.

A co zrobić, jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem do wykonania fotografii produktowej lub nie masz umiejętności w tym zakresie? Możesz zlecić wykonanie zdjęć, np. firmie, która obsłuży cały proces logistyczny związany z odbiorem towarów od dostawcy, kompletowaniem zamówień i doręczeniem towarów do klienta końcowego. W tym zakresie pomoc oferuje np. OEX E-business. Skontaktuj się z fachowcami i uzyskaj wsparcie, dzięki któremu zoptymalizujesz koszty prowadzenia e-sklepu oraz zwiększysz swoje szanse sprzedażowe.

Skontaktuj się z nami!