Zapytaj o wycenę

Czym jest usługa co-packing?

19.08.2021

Myślisz o prowadzeniu własnego sklepu internetowego? Jedną z pierwszych rzeczy, o które musisz zadbać, jest logistyka: chodzi o precyzyjne określenie tego, jak będzie wyglądał przepływ towarów między hurtownią, Tobą a klientem docelowym. Bardzo ważną rolę w tym procesie może odgrywać zewnętrzne centrum logistyczne. Dowiedz się, czym jest co-packing – jedna z usług realizowana przez specjalistów.

Co-packing – co to jest?

 Co-packing bardzo często jest utożsamiany z konfekcjonowaniem towarów, a więc ich pakowaniem przez firmę zewnętrzną – tak, aby przygotować produkty do wysyłki do klienta. I choć te pojęcia wiążą się ze sobą, co-packing ma znacznie szerszy zakres działań, będących częścią kompleksowego outsourcingu usług logistycznego. Jak wyjaśniają eksperci OEX E-business, co-packing może uwzględniać:

 • przepakowywanie produktów z opakowań zbiorczych (np. z palety, która dotarła do centrum logistycznego z Chin) do jednostkowych,
 • zmianę formatów jednostek konsumenckich, a więc np. rozpakowywanie zestawów produktów i tworzenie nowych,
 • drukowanie dedykowanych etykiet i etykietowanie produktów – niezbędne np. gdy na towarach brak jest informacji w języku polskim lub w języku kraju docelowego (np. wówczas, gdy sprzedaż prowadzisz na skalę europejską),
 • tworzenie zestawów promocyjnych, zgodnie z realizowanymi na bieżąco przez sklep kampaniami,
 • kompletowanie poszczególnych elementów zamówienia dla klienta z asortymentu sklepu,
 • pakowanie zamówienia + dołączenie do niego rachunku, wiadomości od e-sklepu czy gratisów i próbek.

Jak zatem widać, dobry partner może na siebie przejąć bardzo wiele obowiązków związanych z pakowaniem, zwalniając z tego właściciela sklepu internetowego.

Jakie są korzyści co-packingu?

 Co-packing sprawdza się zawsze, gdy rozważasz skorzystanie z opcji fulfillment w centrum logistycznym. Dlatego warto sprawdzić, czy partner, z którym chcesz podjąć współpracę, daje taką możliwość.

Inwestycja w co-packing przekłada się na:

 • większą elastyczność realizacji procesów logistycznych – dzięki usłudze co-packingu możesz wprowadzać np. sezonowe zmiany w modelu sprzedaży, takie jak łączenie produktów w zestawy promocyjne, tworzenie opakowań zbiorczych itp.,
 • przyspieszenie obsługi i wysyłki zamówienia – wszystkie działania związane z pakowaniem odbywają się już wmagazynie. A to oznacza, że są realizowane automatycznie, a Twoi klienci otrzymają swoją przesyłkę, nawet jeśli zamówienie było nietypowe, w maksymalnie krótkim czasie,
 • customer services na najwyższym poziomie– paczki pakowane do wysyłki przez ekspertów są estetyczne, dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem. Mogą być również opatrzone  logotypem Twojego sklepu. Dlatego wywierają pozytywne wrażenie na zamawiających, co w efekcie przekłada się na lepsze opinie o sklepie, a docelowo na coraz lepszą sprzedaż.

Warto też wspomnieć o tym, że współpraca z ekspertami w zakresie logistyki dla e-commerce pozwala znacząco zoptymalizować koszty. Wbrew pozorom, wydatki na samodzielne prowadzenie magazynu i pakowanie towarów mogą być znacznie wyższe, zwłaszcza przy rosnącym wolumenie zamówień. Tymczasem nawet kilka potknięć i opóźnień może wygenerować poważne i długofalowe straty i zniechęcić konsumentów do ponownego zakupu w Twoim sklepie.

Nie tylko co-packing: postaw na pełną obsługę logistyczną

 Co-packing to tylko jedna z wielu usług, z których możesz skorzystać w ramach outsourcingu usług logistycznych. Ich zakres jest znacznie bardziej kompleksowy. Może też objąć np.:

 • zarządzanie zapleczem platformy sprzedaży i integrację stanów magazynowych z tymi w Twoim e-sklepie,
 • wykonanie zdjęć produktów i ich opisów,
 • kompletną obsługę dostaw z hurtowni – w tym kontrolę jakości towarów, formowanie palet, magazynowanie czy też polonizację etykiet,
 • fiskalizację sprzedaży – co przydatne zwłaszcza dla sklepów zagranicznych, chcących sprzedawać na polskim rynku.

W grę wchodzą także faktoring, możliwość wysyłki Twoich towarów na teren całej Europyi wiele innych usług. Ich zakres możesz zawsze dopasować indywidualnie do swojego modelu biznesowego.

 

 

Skontaktuj się z nami!