Zapytaj o wycenę

Czy warto prowadzić sklep internetowy na Allegro?

01.02.2023

Allegro to najpopularniejszy w Polsce marketplace. Na początku korzystały z niego głównie osoby prywatne. Później swoje aukcje zaczęły wystawiać największe marki ze wszystkich branż.  W naszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat sprzedaży w tym serwisie:

 • Dlaczego warto założyć sklep na Allegro
 • Różne możliwości promocji na Allegro
 • Co najlepiej sprzedaje się na Allegro
 • Na co konsumenci zwracają szczególną uwagę podczas e-zakupów
 • Jakie korzyści wiążą się z outsourcingiem logistyki e-commerce
 • Dla kogo założenie sklepu na Allegro będzie dobrym rozwiązaniem

Dlaczego warto założyć sklep na Allegro?

Jedną z największych korzyści, jaka wiąże się z założeniem sklepu na Allegro, jest brak dużych kosztów wejścia. Warto zaznaczyć, że w serwisie nie ma systemu prowizyjnego. Co oznacza, że płacisz tylko za utrzymywanie ofert i ewentualny marketing. Następną zaletą jest fakt, że platforma ta ma dostęp do tysięcy potencjalnych Klientów. Coroczne raporty potwierdzają,  że Allegro jest najpopularniejszym serwisem zakupowym w Polsce, korzysta z niego ponad 20 milionów osób miesięcznie[1]. Serwis ten nie jest trudny w obsłudze i korzystają z niego zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i globalne marki.

 

Znajomość spontaniczna serwisów w e-handlu. Źródło: raport E-commerce w Polsce 2022, Gemius PBI IAB: https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny/

Różne możliwości promocji na Allegro

Sprzedawcy na Allegro mają możliwość płatnego promowania swojej oferty. Odpowiedni budżet i dobór narzędzi marketingowych często decydują o sukcesie kota i wielkości sprzedaży. Sama obecność na tym marketplace nie wystarczy, by odnieść sukces sprzedażowy, dlatego aby wyróżnić się spośród milionów ofert, niezbędna jest reklama. Sieć reklamowa Allegro Ads daje kilka możliwości promocji:

 • Oferty sponsorowane – umożliwiają zaprezentowanie wystawionej oferty m.in. jako pierwszej na liście wyszukiwań kupującego
 • Reklama graficzna – szczególnie polecana markom, których głównym celem jest zwiększenie rozpoznawalności marki na Allegro. Umożliwia wyświetlanie reklamy na stronie głównej Allegro oraz np. nad listą z wynikami wyszukiwania.
 • Sieć reklamowa – to możliwość prezentacji ofert sponsorowanych na zewnętrznych serwisach – Facebook i Google. Emisja w Google Ads daje możliwość dotarcia do nowych kupujących, a  Facebook Ads pokazania się użytkownikom, którzy widzieli ofertę, ale nie dokonali zakupu[2].

Wszystkie oferty sponsorowane dobierane są kontekstowo, czyli do zapytania wpisywanego w wyszukiwarkę Allegro przez użytkownika[3].

Allegro Smart

Kolejne opcje jakie daje sprzedawcom Allegro, to możliwość dołączenia do różnych programów wewnętrznych, które w założeniu również mają napędzać sprzedaż: Allegro Smart, Monety Allegro i Strefa Marek.Jakie warunki trzeba spełnić i jakie korzyści powyższe opcje dają sprzedawcy? Aby oferty miały status Allegro Smart, konto sprzedawcy powinno spełnić trzy warunki:

 • Wysoka jakość sprzedaży – czyli minimum 5 pozytywnych ocen w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz Twój wskaźnik poleceń jest na poziomie co najmniej 98% lub status Super Sprzedawcy
 • Metody dostaw – sprzedawca udostępnia na swoich ofertach przynajmniej jedną z metod: Allegro Kurier DPD; Allegro Kurier UPS; Allegro Pocztex Kurier 48; Allegro przesyłka polecona
 • Warunki zwrotów – sprzedawca ma dodane warunki zwrotów do swoich ofert

Dzięki uzyskaniu statusu Smart konto znacznie zwiększa swoją wiarygodność, a statystyki potwierdzają, że klienci częściej decydują się na zakupy z takim oznaczeniem. Co istotne, uzyskanie tego statusu jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy, że konto spełnia opisane warunki.

Monety Allegro

Kolejną dostępną na Allegro opcją są Monety Allegro. To wirtualne punkty, które kupujący zbiera podczas zakupów na platformie. Dzięki nim płaci mniej przy kolejnych zakupach. Każda 1 moneta, to 1 zł oszczędności przy kolejnych zakupach.  Według danych podawanych przez Allegro, takie oferty są wybierane  o 18% częściej[4]. Z punktu widzenia sprzedawcy, istotnym jest, że płaci za Monety tylko wtedy, gdy sprzeda produkt z tak wyróżnionej oferty. Jeżeli klient odstąpi od transakcji, otrzymuje zwrot poniesionych kosztów.

Strefa Marek

Strefa marek, to kolejny sposób na wyróżnienie swojej oferty. Co to dokładnie jest i na czym polega? To miejsce na Allegro, gdzie uznane marki prezentują wyłącznie nowe, oryginalne produkty, które oferowane są bezpośrednio przez właściciela marki lub wyznaczonego dystrybutora. Strefa marek Allegro jest także sposobem promocji dla producentów oraz autoryzowanych sprzedawców. Główną zaletą strefy marek jest zwiększenie wiarygodności, a także dodatkowe opcje marketingowe i promocyjne. Daje ona możliwość pełnej integracji z kontami sprzedawcy w social mediach, a co za tym idzie połączenie kampanii marketingowych z tymi prowadzonymi na Facbooku czy Instagramie. Dodatkowo strefa umożliwia skorzystanie z akcji organizowanych przez samo Allegro.  Polegają na obniżeniu kosztów działalności w zależności od realizacji indywidualnie wyznaczonych celów. Strefa Marek przeznaczona jest dla firm, które chcą inwestować w marketing i rozwój swoich kont na Allegro. Miesięczny koszt prowadzenia konta to minimum 3 tysiące złotych.

Co najlepiej sprzedaje się na Allegro?

Handel internetowy nieustannie się rozwija. Zgodnie z Raportem „E-commerce w Polsce 2022” Gemius PBI Odsetek internautów, którzy deklarują kupowanie online wynosi obecnie 77%.  Na szczycie najchętniej kupowanych produktów online widnieje odzież oraz wszelkie związane z nią dodatki i akcesoria. Kolejne kategorie to obuwie, kosmetyki, perfumy, a także artykuły gospodarstwa domowego. Badanie wskazuje, że preferencje zakupowe mężczyzn nieco bardziej niż kobiet oscylują wokół technologii  – częściej kupują gry, sprzęt komputerowy oraz artykuły z kategorii AGD i RTV. Do najczęściej zamawianych produktów dla dzieci należy obuwie i zabawki[5].

Niezmiennie jednymi z najchętniej kupowanych produktów, są artykuły sezonowe m.in. artykuły wakacyjne (walizki, ręczniki, sprzęt do sportów wodnych), niedrogie obuwie, odzież sezonowa, pamiątki, produkty okolicznościowe (ozdoby na halloween, fajerwerki, prezenty okazjonalne), znicze i sztuczne kwiaty, sportowy sprzęt zimowy, pamiątki, artykuły wakacyjne, czy odzież sezonowa.

Kupujący w sieci. Źródło: raport E-commerce w Polsce 2022, Gemius PBI IAB: https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny/

Na co konsumenci zwracają szczególną uwagę podczas e-zakupów?

Najważniejsze czynniki skłaniające do zakupów online to: dostępność całą dobę oraz brak konieczności wychodzenia z domu. Jako trzeci czynnik respondenci najczęściej wymieniali  ceny, niższe niż w sklepach stacjonarnych. Istotność czynnika finansowego zapewne będzie rosła, szczególnie w obecnej sytuacji inflacyjnej.

Czynniki motywujące do robienia zakupów online. Źródło: raport E-commerce w Polsce 2022, Gemius PBI IAB: https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny/

Problemy napotykane przy zakupach online, wskazywane najczęściej przez wszystkie grupy kupujących, obejmują trzy obszary,:

 • długim oczekiwaniem na dostawę,
 • jej wysokimi kosztami
 • natrętnymi reklamami wcześniej oglądanych produktów.

Raporty z poprzednich lat potwierdzają, że są to tendencje raczej stałe, bez względu na warunki ekonomiczne czy sytuację pandemiczną. Co ciekawe dwa pierwsze punkty ściśle wiążą się z kwestiami logistycznymi.

Czynniki, które skłoniłyby użytkowników do częstszego robienia zakupów online, napotkane problemy. Źródło: raport E-commerce w Polsce 2022, Gemius PBI IAB: https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny/

Jakie korzyści wiążą się z outsourcingiem logistyki e-commerce?

Rosnące oczekiwania konsumentów oraz wzrost standardów wyznaczanych przez platformy marketplace sprawiają, że e-sprzedawcy coraz częściej decydują się na powierzenie operacji logistycznych wyspecjalizowanym podmiotom – dostawcom usług fulfillment. Podmioty działające w branży 3PL (third party logistics) mają przede wszystkim przewagę technologiczną. Profesjonalna obsługa magazynu i wysyłek eCommerce już dawno wymusiła na nich niezbędne inwestycje w technologię (systemy WMS, sprzęt magazynowy, integracje z platformami marketplace i kurierami), jak i w profesjonalne kadry. Zespół magazynowy pracujący w centrum logistycznym dostawcy usług fulfillment jest zwykle dość duży, co sprawia, że chwilowe zwiększenie wydajności o kilkadziesiąt % na jednym projekcie nie stanowi żadnego problemu.

Centrum Logistyczne OEX Fulfilio obsługuje zespół ponad 200 magazynierów i pracowników obsługi klienta. Podobnie sytuacja wygląda z powierzchnią magazynową, dynamiczne przypisywanie półek i miejsc paletowych to towarów i kontrahentów pozwala na elastyczne zarządzanie przestrzenią i szybkie alokowanie zasobów w zależności od potrzeb poszczególnych klientów centrum logistycznego. Outsourcing logistyczny dla e-commerce pozwala zmniejszyć liczbę i rangę błędów na każdym etapie logistyki w sprzedaży online. Zapewnia również szybsze dostawy w atrakcyjniejszych cenach.   Kolejną korzyścią, jaka wynika z zastosowania tego rozwiązania, jest poprawa komfortu osób, zarządzających firmą, które mogą skupić się na zwiększaniu sprzedaży i jej rozwoju. Do tego również outsourcing wpływa w sposób pozytywny na doświadczenie Klientów z zakupów online[6].

Dla kogo założenie sklepu na Allegro będzie dobrym rozwiązaniem?

Założenie sklepu na Allegro to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, czy opłaca im się sprzedawać konkretne produkty przez Internet. Nie muszą oni tworzyć w tym celu własnego sklepu internetowego. Korzystając z zasobów marketplace zarówno technologicznych, jak i ogromnej ilości użytkowników czyli potencjalnych Klientów, są w stanie w znaczący sposób obniżyć koszt wejścia na rynek sprzedaży internetowej. W przypadku dużych marek z  rozwiniętą już sprzedażą online, ale takich które nie sprzedawały jeszcze swoich produktów na polskim rynku, szczególnie interesująca może być możliwość zbadania zachowań konsumentów i popularności sprzedawanych przez markę produkt, przed ewentualnym założeniem własnego e-sklepu w Polsce.

OEX Fulfilio wspiera marki w analizie i odpowiednim zaplanowaniu wejścia na polski rynek. Oprócz świadczenia usług logistycznych zajmujemy się również obsługą kont naszych klientów na Allegro, a także pozycjonowaniem i promocją aukcji. Więcej na ten temat przeczytasz w zakładce obsługa marketplace.

[6] „E-commerce w praktyce”

[5] https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny/

[4] https://allegro.pl/kampania/monety/sprzedajacy

[3] https://allegro.pl/ads

[2] https://allegro.pl/ads

[1] https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/wyniki-badania-mediapanel-za-styczen-2022.html

Skontaktuj się z nami!