Zapytaj o wycenę

Co oznaczają zmiany w VAT UE dla branży e-commerce?

01.08.2021

1 lipca 2021 roku weszły w życie zmiany w VAT UE. Obowiązują one zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Eksperci oceniają, że przyczynią się one do wzrostu konkurencyjności e-sklepów działających na terenie całej UE w stosunku do podmiotów z krajów trzecich. Zobacz, jak dokładniej zmieniły się regulacje i co z nich wynika.

Zmiany w VAT UE – jakie są przyczyny ich wprowadzenia?

Rynek e-commerce rozwija się w błyskawicznym tempie na całym świecie, w tym w Europie i w Polsce. Internet nie uznaje granic, dlatego na rynku wspólnotowym pojawiło się wielu graczy z innych części świata, na przykład z Chin. Niestety, obowiązujące do niedawna przepisy, dawały im często korzystniejszą pozycję niż e-sklepom z Europy. Działo się tak m.in. ze względu na zwolnienie z VAT-u od importu małych przesyłek o wartości do 22 euro. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu tanie sklepy z Dalekiego Wschodu mogły oferować klientom z Europy często atrakcyjniejsze warunki cenowe.

Prawo wymagało więc zmiany – tak, aby wyrównać możliwości konkurowania dla europejskiego, w tym polskiego e-commerce w sektorze B2C. Nowelizacja przepisów, zatwierdzona także przez Polskę, zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2021 roku.

Co zmienia pakiet VAT e-commerce?

W wyniku nowelizacji przepisów podatkowych obowiązujących na terenie Wspólnoty Europejskiej nastąpiły:

  • likwidacja zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek, których wartość nie przekracza 22 euro,
  • zobowiązanie internetowych platform handlowych oraz portali, które umożliwiają zakup towarów importowanych spoza EU o wartości poniżej 150 euro i ich dostaw do konsumentów do poboru i zapłaty VAT,
  • wprowadzenie procedury One Stop Shop (pojedynczego punktu kontaktowego), co upraszcza proces rozliczenia VAT dla transakcji dokonywanych w wielu krajach Unii Europejskiej. Oznacza to, że e-sklep może złożyć tylko jedną deklarację VAT – w państwie członkowskim identyfikacji.

W efekcie dla sklepów działających na terenie UE rozliczanie VAT-u stanie się prostsze. – W efekcie również polskim właścicielom sklepów e-commerce będzie łatwiej rozszerzyć swoją działalność na teren całej Unii Europejskich. Zmniejszą się obciążenia i koszty związane z dopełnianiem obowiązków podatkowych – wyjaśnia ekspert z firmy OEX E-business.

Jak zmiany w VAT EU dla e-commerce przełożą się na działalność polskich sklepów internetowych?

Opisywane zmiany będą miały przede wszystkim wpływ na sektor B2C, związany ze sprzedażą relatywnie tanich produktów dla klientów indywidualnych. W ich efekcie przy sprzedaży międzynarodowej w ramach UE nie będzie trzeba wystawiać deklaracji podatku VAT po przekroczeniu określonego progu w kraju konsumpcji – wystarczy jedna deklaracja VAT składana w Polsce. A to przełoży się na znacznie łatwiejsze rozszerzenie sprzedaży na całą Unię.

Jest to ogromna szansa dla wielu polskich sklepów e-commerce, które do tej pory, z uwagi na skomplikowane procedury decydowały o ograniczeniu sprzedaży do rynku krajowego. Poza tym nowe prawodawstwo może skłaniać sklepy do zmiany swojej siedziby. Obserwuje się np. zainteresowanie wielu biznesów e-commerce przeniesieniem części operacji do Polski. Dziś takie działania są dość proste, po warunkiem znalezienia partnera, który zapewni wsparcie w obszarze logistyki, le także fiskalizacji czy faktoringu.

Na ocenę tego, jakie długofalowe efekty przyniesie pakiet VAT EU dla e-commerce, przyjdzie czas, jednak już teraz przedsiębiorcy z tego sektora rynku z nadzieją patrzą w przyszłość. Uproszczenie przepisów znacznie zwiększa potencjał rozwoju biznesu w świecie internetu, co przy obecnej koniunkturze jest bardzo dobrą wiadomością.

Skontaktuj się z nami!