Zapytaj o wycenę

Boże Narodzenie: jak przygotować e-sklep na święta?

08.12.2021

Boże Narodzenie to jeden z najgorętszych okresów dla sprzedawców na rynku B2C. Zbliżające się święta skłaniają miliony osób do poszukiwania prezentów dla najbliższych, a co za tym idzie, ruch w e-sklepach wzrasta nawet o kilkaset procent. Dlatego na te kilka intensywnych tygodni warto się dobrze przygotować. W jaki sposób? Oto nasze wskazówki.

Kiedy e-sklep powinien zacząć przygotowywać się do świąt?

W największym skrócie: im wcześniej, tym lepiej – tak, aby nie narazić się na przykre niespodzianki, które mogłyby wpłynąć negatywnie na doświadczenia klientów. Najczęściej przygotowania rozpoczynają się z co najmniej kilkunastotygodniowym wyprzedzeniem. Obejmują one kilka aspektów:

  • marketing
    W okresie przedświątecznym warto zintensyfikować działania promocyjne. Aby jednak przyniosły one zamierzony skutek, muszą być oparte o konkretną strategię. Trzeba więc przede wszystkim określić to, jakie produkty będą promowane w największym stopni oraz jaka będzie polityka cenowa (duże obniżki na pojedyncze towary? Tworzenie zestawów prezentowych ze zniżką? A może rabaty przy zakupach większej liczby sztuk, na zasadzie „2+1 gratis”?).

Na tej podstawie można opracować strategię promocji. Dużą rolę mogą w niej odebrać np. e-mail marketing, reklamy w social mediach, jak również w portalach zewnętrznych – np. w ramach remarketingu. Kampanie promocyjne na święta powinny być przygotowane z wyprzedzeniem i ruszyć mniej więcej pod koniec listopada. To właśnie od Black Friday rozpoczyna się świąteczny sezon.

  • logistyka
    Święta Bożego Narodzenia to również poważne wyzwanie logistyczne dla e-sprzedawców. W tym okresie zarówno centra logistyczne, jak i firmy kurierskie będą się mierzyć ze znacznie większym obłożeniem pracą. Dlatego warto z odpowiednim wyprzedzeniem ustalić warunki współpracy – np. zwiększenie liczby pracowników obsługujących zamówienia w pierwszych tygodniach grudnia, a także ustalić jasno graniczną datę i godzinę, po której wysyłka zakupionych przez klientów towarów nastąpi już po Bożym Narodzeniu. Ta informacja będzie bardzo ważna dla klientów, ale i dla sklepu. Jej wyraźne przekazanie kupującym pozwoli uniknąć nieporozumień.
  • zatowarowanie
    W okresie świątecznym, o ile dobrze zaplanujesz promocję e-sklepu, możesz się liczyć ze znacznym zwiększeniem liczby spływających zamówień. Upewnij się, że twoje zapasy magazynowe są na tyle duże, że nie zabraknie w nich towarów cieszących się największą popularnością.

O jakie dodatkowe aspekty warto zadbać przy przygotowaniach e-sklepu na święta?

Ponieważ święta to czas bardziej intensywnej sprzedaży i pozyskiwania nowych klientów, warto wówczas szczególnie dobrze zadbać o wizerunek e-sklepu. Podstawa to oczywiście szybkie i niezawodne dostarczenie towarów do klienta końcowego – o co zadba dobre centrum logistyczne. Ale to nie wszystko. Można także pomyśleć o wprowadzeniu do komunikacji z klientem akcentów świątecznych – na przykład o wrzuceniu do paczki słodkiego poczęstunku w bożonarodzeniowym opakowaniu lub kartki z życzeniami na Boże Narodzenie. Takie elementy bez wątpienia zostaną zapamiętane i zwiększą szanse na to, że klient wystawi dobrą ocenę sklepowi oraz do niego powróci.

Pamiętaj, że taką usługę możesz zlecić w ramach obsługi e-commerce w OEX E-Business.

Skontaktuj się z nami!